طراحی سایت در شرکت طراحی سایت مبنا
طراحی سایت هدف نیست، ارتقا تجارت هدف است

آناتومی رنگ آبی در طراحی وب سایت

10 / 10 از 1 کاربر

همه ما در دریایی از رنگ ها غوطه ور هستیم و به نوعی در هر طرح و مفهومی در پیرامون خود طیف رنگ ها را مشاهده می کنیم و اما چه چیزی موجب متمایز شدن رنگ ها نسبت به هم می شوند ؟

آبی رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد مختلف است و رنگی است که در آسمان ها ، اقیانوس ها و دریاها به شکلی زیبا دیده می شود و حتی رنگ آبی در طبیعت نیز بسیار زیاد است. استفاده از رنگ آبی به عنوان یک عنصر طراحی برای نشان دادن احساساتی مانند آرامش ، امنیت ، قدرت و ایمان و حتی برعکس برای غم ، سرما نیز استفاده می شود.

برای درک بهتر و استفاده از رنگ آبی در طراحی وب سایت ، پیشنهاد می کنم اینفوگرافیک  زیر را مشاهده کنید که از مداد ها گرفته تا تصاویر قابل کلیک شدن هستند.

به خاطر طیف های مختلف رنگ آبی ، هر رنگ نسبت به دیگری معانی مختلفی را تداعی می کند و ما در اینجا نگاهی به همین قضیه خواهیم داشت . پس با ما باشید :

چرا رنگ آبی ؟


یکی از رایج ترین رنگ های انتخابی و مورد علاقه بسیاری از مردم ، رنگ آبی است که توسط دو جنسیت زن و مرد و در تمام سنین مورد پسند واقع می شود و به طور سنتی این رنگ در بین مردان رایج تر و بسیار قوی تر است و شاید به خاطر اثر آرامش بخش آن توسط هر دو جنس نر و ماده پذیرفته می شود.

آبی بیانگر مفهوم های ظریفی از اعتماد به نفس و آرامش است و بدون اینکه بیش از حد جدی یا حزن انگیز و یا محرک باشد ، جنبه روان کردن و تمدد اعصاب دارد و اگر توجه کرده باشید ، لباس پلیس ها نیز به رنگ آبی تیره است.

همان طور که گفته شد ، رنگ آبی بیشتر در بین مردان رواج دارد و می توان در وب سایت های پزشکی ، نظافت  ، هواشناسی ، شیلات و خودرو مورد استفاده قرار داد و این موضوع بیشتر جالب می شود که بر اساس تحقیقات بیش از نیمی از جمعیت جهان رنگ آبی مورد علاقه شان است.

آبی رنگ

به طور جالبی ، رنگ آبی می تواند برای افراد مختلف معانی گسترده ای را داشته باشد و در افرادی موجب آرامش ، ایمان است و در برخی دیگر بالعکس موجب سردی ، افسردگی و حتی بی ثباتی می باشد. البته در طراحی همیشه برای به دل نشستن این رنگ در دل کاربران آن را به نسبت رنگ عناصر دیگر مثل متن ها و تصاویر تعیین می کنند.

رنگ آبی یکی از طیف رنگ های محبوب در بین طراحان و استفاده شده در پس زمینه بسیاری از وب سایت ها می باشد و به عنوان یک رنگ مورد پسند در هر دو جنس زن و مرد محبوب است و بیشتر هم از طیف رنگ آبی در وب سایت های شرکتی و تجاری و خدماتی و البته در آرم و لوگو نیز استفاده می شود.

همچنین گفتیم که رنگ آبی می تواند تاثیر مستقیمی از لحاظ جسمی و فکری و احساسی روی افراد داشته باشد و در بسیاری از افراد یک رنگ آرامش بخش و متین و بدور از هرگونه آزاردهندگی بوده و اغلب هم برای رنگ اتاق خواب بچه ها نیز استفاده می شود.

هنگامی که می خواهید به کاربران و در طرح خود یک نوع حس آرامش و تمدد اعصاب و دوری از هرج و مرج را بدهید ، رنگ آبی بهترین ابزار برای اینکار بوده و می توان از آن به عنوان وسیله ای برای ارتباط بهتر و تشویق افراد به تفکر بیشتر و ایجاد ارتباط عاطفی با آنها استفاده کرد.

آبی روشن : فکر می کنم که آبی روشن را می توان در آسمان و آب جستجو کرد و البته جالبترین رنگ آبی زمان فصل بهار است و زمانی که آسمان شروع به بارش باران می کند و همین آبی روشن آسمان موجب آرامش روحی در تمام افراد می شود و آبی روشن نمادی از آرامش ، نرمی ، شفا و سلامتی است.

آبی تیره : شاید آبی تیره مثالی برای قدرت ، دانش ، وحدت و صداقت ، تخصص و مردانگی باشد و باز هم بهترین مثال برای رنگ آبی تیره ، آسمان ابری قبل از بارش باران است و غرش و رعد و برقی که به همراه آبی تیره همراه می شود به نوعی حس قدرت را تداعی می کند.

آبی مایل به ارغوانی روشن : ابن رنگ یک نوع رنگ سلطنتی است و نماد ثروت و در بیشتر موارد تخصص ، اعتبار ، دانش ، قدرت ، قانون ، نظم و اطمینان خاطر است و بیشتر در وب سایت های بانکی این رنگ کاربرد دارد.

فیروزه ای : استفاده از رنگ فیروزه ای نشانی برای قدرت ، سلامتی و اعتماد به نفس است و در وب سایت های جوان پسند بیشتر کاربر دارد.

چرخ رنگ ها


آبی یکی از سه رنگ اصلی در دایره رنگ ها است و دو رنگ دیگر ، زرد و قرمز هستند. با استفاده از رنگ های اصلی و ترکیب آنها با رنگ های دیگر ، می توان چرخ رنگی مثل رنگین کمان و طیفی بیشماری از رنگ ها را به دست آورد. گرچه در دایره رنگ ها ، 12 رنگ از بین همه رنگها به عنوان رایج ترین در طراحی ها استفاده می شود.

شما می توانید از بین دایره رنگ ها برای ایجاد طرحی زیبا و متفاوت در کنار رنگ آبی از رنگ های دیگری مثل سبز ، بنفش ، نارنجی استفاده کنید.

آبی برای شرکت های بزرگ

رنگ آبی توسط بسیاری از شرکت های بزرگ در جهان به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد مثل فورد ، پپسی و دیگر شرکت ها و البته تعداد شرکت هایی که از رنگ آبی در لوگو خود استفاده کنند ، اندک است. در بسیاری تیم های ورزشی مثل فوتبال چمنی ، بیس بال یا راگبی می توان به خوبی استفاده شدن از رنگ آبی برای نمایش قدرت و اقتدار را مشاهده نمود.

انجام خوب و مناسب آن

با گشت و گذار در وب می توان وب سایت های زیادی را که از رنگ آبی در پس زمینه یا لوگو یا نام تجاری خود استفاده کرده اند ، مشاهده کرد که با چه شیوه های جالبی از طیف رنگ آبی استفاده کرده اند.

ترکیب آبی ها : ترکیب رنگ های آبی در کنار یکدیگر می تواند یک ابزار مناسب و یک کار عالی برای ایجاد طرحی متفاوت و قالبی متشکل از طیف رنگ آبی باشد.

رنگی از طبیعت : در تصویر مشاهده می کنید که طراح برای هماهنگی با تصویر از رنگ آبی روشن مثل آسمان در پس زمینه خود استفاده کرده است.

ایجاد احساس : در تصویر فوق مشاهده می کنید که وب سایت شرکت مربوطه برای نمایش دادن موضوع خود از رنگ آبی تیره برای ایجاد احساس رنگ دریا استفاده کرده است.

نتیجه :


آبی می تواند نماینده بسیاری از چیزهایی باشد که می خواهید برای افراد و کاربران یک وب سایت نمایش دهید ، اما با این حال شما نیاز دارید که به صورتی درست و به جا و با توجه به عناصر دیگر موجود در صفحه به انتخاب رنگ آبی بپردازید.

نظر شما در مورد رنگ آبی در طراحی وب سایت چیست ؟ نظرات خود را با ما هم به اشتراک بذارید.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :