پیج رنک گوگل (Google PageRank) چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر

پیچ رنک گوگل چیست، چگونه میتوان آنرا به دست آورد و ارتفا داد؟

زمانی که یک کاربر در اینترنت  قصد سرچ کردن کلمه ای را دارد استفاده از موتور های جست  و چو برای به دست آوردن بهترین و مرتبط ترین نتیجه در اولیت  او است. بیش از 200 فاکتور گوگل  دست به دست هم می دهند تا با کیفیت ترین سایت ها را در لیست پیشنهادات گوگل قرار دهند.  با ما در شرکت طراحی سایت مبنا همراه باشید تا شما را با پیچ رنک گوگل بیشتر آشنا نماییم.

گوگل با تجزیه و تحلیل وب سایت شما و تعداد لینک های ورودی و خروجی سایت رتبه ای را برای سایت شما در نظر می گیرد که این رتبه عددی بین 1 تا 10 می باشد و هرچقدر عدد رتبه به 10 نزدیکتر باشد صفحه موردنظر لینک های ورودی بیشتری داشته و از نظر موتورهای جستجو دارای ارزش بیشتری هستند و مسلما در رتبه ی بالاتری قرار خواهند گرفت.

پیج رنک

با توجه به این نکته که وب سایت هایی که در لینک های بالاتری قرار گرفته باشند بازدید بیشتری خواهند داشت پس طراحی سایت باید طوری انجام شود که بتواند در گوگل معرفی شده باشد و دارای گوگل رنگ بالا شود در جهت این کار شما باید با اصول بهینه سازی سایت آشنایی پیدا کنید تا بتوانید بازدید خود را بالا ببرید و  بازاریابی خود را افزایش دهید و طبیعتا به دنبال آن مشتری بیشتری را خواهید داشت.

اما سوالی که پیش می آید این است که پیج رنک چیست؟

پیچ رنک یک معرف کیفیت و کمیت است که کمیت و کیفیت  لینک های یک صفحه از وب سایت است را ارزیابی و تعیین و با احتساب نمره ای از 0 تا 10 به آن صفحه رتبه می دهد. این قابلیت به احترام بنیان گذاران گوگل، لری پیج و سرگئی برین به این نام نهاده شده است.

سایت های زیادی هستند که موفق به کسب نمره ی 10 در پیچ رنک شده اند مانند سایت های twitter.com و  usa.gov و  adobe reader  که دارای بیشترین لینک های ورودی از هر سایتی به سایت خود هستند.

سایت هایی که دارای رتبه 10 هستند از محبوبیت و مقدار لینک بالایی برخوردار هستند و سایت هایی که نمره ی 3-7 را کسب کرده اند سایت های متوسطی هستند در حد خود برند محبوبی هستند اما سایت هایی که تازه شروع به کار کرده اند و هنوز محبوبیتی کسب نکرده رتبه ای بهتر از 0 نمی توانند کسب کنند.

شاید شما کنجکاو باشید که بدانید پیچ رنک سایت شما و یا رقبایتان چه عددی است شما میتواند ابزار گوگل را بر روی مرورگر خود نصب نمایید و پیچ رنک تمامی سایت ها را به وسیله آن چک نمایید .

گوگل همیشه به دنبال ارائه با کیفت ترین سایت های سراسر اینترنت در نتایج جست و جوی خود می باشد بنابراین ممکن است سایت هایی که رتبه ی پیچ رنک بالاتری دارند در نتایج جست و جو نمره ی بهتری نیز کسب کنند این در حالی است که رتبه پیج رنک تنها یکی از فاکتور های رتبه دهی گوگل می باشد.

لینک های شناور (link juice) چیست ؟ آیا پیج رنک به آنها امتیاز می دهد؟

هنگامی که سایتی به سایت شما لینک میدهد گوگل آن سایت را به عنوان حامی شما می شناسد و از آن نتیجه میگیرد که صفحه شما دارای چه اهمیتی است که سایت های مختلفی به آن لینک میدهند. هنگامی که سایتی به شما لینک میدهند ویا شما صفحاتتان را به وسیله پیوندهای داخلی به هم مرتبط می کنید گوگل این لینک ها را به عنوان لینک شناور به حساب می آورد.

تاثیر لینک های شناور به دو عامل بستگی دارد یکی تعداد لینکی که از سایتی به سایت شما داده میشود و دوم اینکه چه تعداد لینک در سایتی که به شما لینک داده است وجود دارد.

قابل ذکر است که گوگل یک امتیاز عمومی بین 1 تا 10 به وب سایت های با سابقه موجود در اینترنت اعطا میکند. این در حالی است که هر سایتی که تعداد لینک شناور بیشتر و با کیفیت تری جذب نماید میتواند از سایر رقبای خود پیشی بگیرد. به طور مثال یک وب سایت که صفحات قدرتمندی دارد میتواند قدرت صفحات خود را به صدها و یا هزاران سایت دیگر منتقل کند. به همین منظور گوگل برای رتبه بندی سایت ها از زبان ریاضی استفاده کرده و با اعدادی از 0 تا 10 آنها را رتبه بندی نموده است تا رتبه دقیق آنها مشخص شود.

پیج رنک گوگل (Google PageRank) چیست؟

تاثیر لینک های شناور به چه صورتی است؟

ترتیب آن به این صورت است که : به هر صفحه ی وب تا حد مشخصی امتیاز لینک های شناور تعلق میگیرد و بیشتر از آن محاسبه نمیشود. به طور مثال سایتی 20 امتیاز لینک های شناور را دریافت کرده است و سقف مجاز آن پر شده است بنابر این از این به  بعد امتیاز لینک های شناور آن از 20 امتیاز در هر صفحه بالا تر نخواهد رفت.

اگر یک سایت با امتیاز لینک های شناور 20 به یک سایت دیگر لینک دهد تنها یک امتیاز 4 واحدی را از دست داده است ولی در صورتی که همان سایت به 5 سایت لینک بدهد  5 امتیاز 4 واحدی خود را از دست می دهد و این یعنی هدر رفتن تمام امتیاز پیچ رنک آن صفحه یا سایت.

با توجه به توضیجی که در بالا داده شد چنانچه سایتی با امتیاز پیچ رنک بالایی دارید باید دلیل قانع کننده ای برای لینک دادن به سایت های کوچک و کم اهمیت داشته باشید.

بهترین راه این است که با استفاده از قابلیت nofollow  کردن لینک ها به ربات های گوگل اجازه ی دنبال کردن لینک هایی که به سایت های دیگر داده اید را ندهید ولی بازهم گوگل لینک آن سایت را در سایت شما مشاهده کرده و جز لینک های خروجی از سایت شما به حساب می آورد. طبق مثالی که در بالا زده شد اگر شما سایتی با امتیاز پیچ رنک 20 داشته باشید و 4 لینک به سایت های دیگر داده باشد که سه تای آنها نو فالو باشند باز هم 25 در صد از قدرت امتیاز پیج رنک خود را از دست می دهید.

انتقال لینک شناور/ لینک های داخلی

شما میتوانید امتیاز پیچ رنک سایت خود را به وسیله ی لینک های داخلی در سراسر سایت خود در موضوعات مشابه و مرتبط پخش نمایید، به طور مثال شما مقاله ای با نام  سئو چیست در سایت خود قرار داده اید شما میتوانید برای انتقال بخشی از امتیاز پیچ رنک این مقاله با استفاده از لینک های داخلی آنرا به مقاله ای با نام سئو تصاویر در طراحی سایت پیوند دهید. این روش به شما کمک میکند که تمام بخش های سایت شما در یک سطح ایده عال از امتیازات گوگل بهره مند شوند.

چه زمانی استفاده از لینک های نوفالو ضروری است؟

برای استفاده  از قابلیت نو فالو کردن لینک های سایت خود کافی است <a href="link" rel="nofollow">متن لینک</a>  را  در نوشته و یا کد نویسی سایت خود قرار دهید تا ربات های گوگل آنرا دنبال نکنند و از امتیاز پیچ رنک سایت شما به آن سایت منتقل نشود.

شرکت طراحی سایت مبنا به شما پیشنهاد می کند که لینک های زیر را نو فالو کنید :

* لینک های مربوط به پرداخت و تبلیغات.

* لینک هایی که به موضوع فعالیت سایت و یا مطلب درج شده در سایت شما ارتباطی ندارد.

* لینک به سایت هایی که از ارزش پایینی برای گوگل بر خوردار هستند.

لینک های مروبط به پرداخت و تبلیغات باید در طراحی سایت شما به صورت نوفالو درج شده باشند چنانچه گوگل متوجه شود که اینگونه لینک ها را به صورت فالو قرار داده اید ممکن است تشخیص دهد که شما قصد دستکاری نتایج جست و جو را داشته اید و سایت شما را پنالتی نماید. الگوریتم پنگوئن گوگل مخصوص از بین بردن چنین لینک هایی است.  پس بهتر است برای در امان ماندن از این الگوریتم گوگل لینک های خود را نوفالو نمایید.

در مورد بعدی نیز بهتر است  لینک های صفحات خارجی که موضوع ضروری ندارد را نوفالو کنید. گوگل از اینکه لینک های شما به صفحات مرتبط لینک شده اند خوشحال میشود و همانقدر هم از اینکه سایت شما به سایت هایی که ارتباطی با موضوع شما ندارند لینک داده اید ناراحت میشود. پس در این مورد هم بهتر است از قابلیت نوفالو کردن ینک ها استفاده نمایید

مورد سوم به این اشاره میکند که که شما نباید به سایت هایی که از نظر گوگل از ارزش پایینی بر خوردار هستند لینک بدهید ولی باز هم اگر مایل به این کار بودید بهتر است از قابلیت نو فالو استفاده کنید زیرا در این صورت به رتبه سایت خود آسیب وارد میکنید.

کلید طلایی شرکت طراحی سایت مبنا در دستان شما

با خواندن این مقاله از طراحی سایت شما تا به اینجا درک درستی از رتبه بندی گوگل پیدا کرده اید به همین منظور ما به شما پیشنهاد میکنیم که به جای اینکه بر تعداد لینک های سایت خود اضافه کنید بهتر است بر کیفیت آنها اضافه کنید زیرا برای گوگل کیفیت لینک های دریافتی از تعداد آنها دارای اهمیت بیشتری است.

توجه داشته باشید که مجازات های گوگل باعث شده است که خیلی از سایت ها از ساخت لینک برای سایت خود جلوگیری نمایند ولی این کار درست نیست اینگونه سایت ها بهتر است به جای توقف لینک سازی سایت خود به فکر دریافت لینک های مفید و قدرتمند برای سایت خود باشند و از سایت های اسپم و خارج از موضوع،  لینک آن هم به تعداد زیاد دریافت نکنند. دریافت لینک از سایت هایی با موضوع مرتبط با فعالیت شما میتواند فوق العاده با ارزش باشد پس بهتر است به جای خرید لینک به طور طبیعی آنها را دریافت نمایید.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
آموزش سئو مقدماتی
مقاله تاثیر سرعت بارگزاری وب پیج در سئو
مقاله افزایش سرعت وب سایت
مقاله نکات آموزش سئو
مقاله نحوه ثبت سایت در موتورهای جستجو
مقاله پیج رنک گوگل (Google PageRank) چیست؟
مقاله روش آشنا کردن مشتری با سئو
مقاله تکنیک های آسان و بدون هزینه سئو
مقاله چگونه در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشیم
مقاله لیست سیاه موتورهای جستجوگر
مقاله دلایل مهم بودن بهینه سازی سایت
مقاله بهینه سازی تصاویر در طراحی سایت
مقاله راه های افزایش رتبه Author Rank
مقاله آیا ترافیک وب سایت در موفقیت وب سایت موثر است؟
مقاله اشتباهات رایج در بهینه سازی وب سایت
مقاله سرانجام پیج رنک گوگل
مقاله نگاه گوگل به تعداد صفحات سایت
مقاله "واکنش دستی" در گوگل وبمستر چیست؟
مقاله تاثیر محتوای تکراری بر سئو
مقاله چه لینک هایی از نظر گوگل غیر واقعی هستند؟
مقاله عدم دسترسی گوگل به سایت
مقاله الکسا، سئو و تولبار اختصاصی
مقاله حدود یکسال گذشت؛ تولبار پیج رنک به کجا رسید؟
مقاله کدام را انتخاب کنیم: سئو یا طراحی و بهینه سازی؟
مقاله نحوۀ جلوگیری از کپی تصاویر و مطالب سایت
مقاله انقلاب شبکه های اجتماعی
مقاله مراحل انتخاب کلمات کلیدی
مقاله چرا تنها داشتن گفتگوی مستقیم در سایتها کافی نیست؟
مقاله چرا وجود وبلاگ برای سایت مفید است؟
مقاله وبلاگ با بلاگفا فرق می کند
مقاله چگونه سایت خود را پر بازدید کنیم؟
مقاله چگونه بر چالش های پیش رو در وبلاگ نویسی غلبه کنیم؟
مقاله چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟
مقاله توجه گوگل به محتوای تازه
مقاله نکاتی برای سئوی صفحات بی پایان
مقاله روند تغییرات سئو در سال 2015
مقاله چگونه متوجه شویم چه کسی برای اولین بار مقاله ای را در اینترنت منتشر کرده است و کدام منبع اصلیست؟
مقاله تغییر در جایگاه رتبه در نتایج جستجوی گوگل
مقاله استفاده از https باعث بهبود رنکینگ سایت می شود
مقاله بهینه سازی سایت های چند زبانه
مقاله هاست ایران بهتر است یا هاست خارج از ایران؟
مقاله پاپ آپ چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
مقاله آیا هر چه میزان بازدیدکننده از سایت بیشتر باشد گوگل رتبه ی بالاتری به سایت میدهد؟
مقاله چه کلمات کلیدی نیاز به سئو ندارند؟
مقاله تاثیر قدمت دامنه بر نتایج جستجو
مقاله Bold کردن کلمات کلیدی و تاثیر آن بر سئو
مقاله چگونه تگ گذاری کنیم؟
مقاله کلمات کلیدی و تاثیر آن سئو
مقاله چند سایت پربازدید که میتوانیم از آن ها بک لینک رایگان بگیریم
مقاله سئو داخلی سایت یا On Page Seo
مقاله راه های بهبود رتبه بندی سایت (Rank) در موتور جستجوی گوگل
مقاله اصطلاحات سئو
مقاله تاثیر وایبر بر بازاریابی و سئو
مقاله سئو چیست ؟
مقاله نقش robots.txt در سئو
مقاله سئو در طراحی سایت
مقاله روش های ساده انجام سئو
مقاله سئو در گذر زمان
مقاله مقدمه ای از سئو برای مبتدیان
مقاله صنعت سئو
آموزش سئو پیشرفته
مقاله اهمیت کلمات کلیدی در سئو
مقاله رتبه الکسا (Alexa Rank) چیست؟
مقاله لینک های nofollow و dofollow
مقاله قفل کردن www در آدرس url دومین
مقاله روش های ارتقا رنکینگ سایت
مقاله خطر سئوی زیاد برای سایت
مقاله افزایش رتبه سایت در الکسا چگونه است ؟
مقاله نکاتی برای پیشگیری از ایجاد اشتباه در بهینه سازی سایت
مقاله بک لینک چیست و در بهینه سازی سایت چقدر مهم است؟
مقاله روش های جلوگیری از کاهش رتبه سایت
مقاله Anchor Text در بهینه سازی سایت چه نقشی دارد
مقاله نکات قبل از ایجاد شبکه های اجتماعی
مقاله SMO چیست؟
مقاله نحوه عملکرد الگوریتم های گوگل
مقاله الگوریتم گوگل در نحوۀ ارائۀ موتور جستجو
مقاله اهمیت توضیحات متا در بهینه سازی سایت
مقاله خطای 404 از نگاهی دیگر
مقاله راهکارهایی برای بهینه سازی و سئوی سایت برای موبایل
مقاله چگونه از کپی شدن مطالبمان با کمک گوگل جلوگیری کنیم؟
مقاله وبمستر تولز به زبان ساده
مقاله فایل robots.txt چیست و چگونه عمل می کند؟
مقاله Captcha چیست؟
مقاله بخش Removal URL چیست و چه کاربردی دارد؟
مقاله همه آنچه که برای آنالیز آنلاین سئو نیاز داریم
مقاله چک لیست اصولی سئو: 4 مرحله برای بهینه سازی وبسایت
مقاله 10 وبسایتی که واکنشگرا نیستند (و احتمالا باید باشند!)
مقاله 10 راهکار مفید و مورد استفاده در گوگل آنالیتیکس
مقاله مراحل پیشرفت در کلمات کلیدی
مقاله شارپ وان چیست؟ چگونه شارپ وان شویم؟
مقاله آیا تحلیل سایت لازم است؟
مقاله نویسنده مهمان یا اسپمر پنهان؟
مقاله Exact Match Domain چیست؟
مقاله پینگ بک
مقاله تکنیک های سئو سیاه : کلوکینگ
مقاله رابطه سئو و AJAX
مقاله مهمترین روش های سئو سیاه که هرگز نباید استفاده کرد
مقاله CTR چیست؟ و چه تاثیری بر سئو دارد؟
مقاله تاثیر تغییر آدرس URL بر سئو
مقاله بهینه سازی فایل های CSS
مقاله تفاوت لینک طبیعی و غیرطبیعی چیست؟
مقاله سیاست های جدید لینک بیلدینگ
مقاله استفاده از iframe و تاثیر آن بر سئو
مقاله کلیک بر روی لینک و تاثیر آن بر سئو
مقاله تولید محتوا برای سایت های ریسپانسیو
مقاله اهمیت دیتابیس در سئو
مقاله کلمات کلیدی مخفی چیست؟
مقاله سئو در وب سایت های واکنش گرا
مقاله نکات سئو برای جذب ترافیک بیشتر سایت
مقاله ارتباط وب سایت های فلش با سئو
مقاله الگوریتم کبوتر گوگل
مقاله قوانین طلایی سئو محتوا شاه است
مقاله چگونه SEO و SEM برای ارائه نتایج با یکدیگر همکاری می کنند!
مقاله چرا محتوا برای سئو "شاه" است؟
مقاله آیا کلمات کلیدی و متا تگ ها هنوز مهم هستند؟
مقاله فاکتور های نوین در مدیریت محتوا
مقاله چگونه بک لینک های با کیفیت بالا و به روش مقیاس پذیر بسازیم
مقاله چگونه از بهینه سازی بیش از حد سایت خود جلوگیری کنیم
مقاله تعداد زیادی لینک بدون بازدید به رتبه بندی گوگل سایت شما آسیب نخواهد زد !
مقاله نرخ خروج و جهش سایت خود را کاهش دهید
مقاله بازدید مصنوعی و تاثیر آن بر رتبه بندیی سایت شما
مقاله سن وب سایت
مقاله 11 روش برتر برای ساخت URL به منظور بهبود سئو
مقاله چگونه فیلتر گوگل را در هنگام جستجو حذف کنیم
مقاله حذف فیلتر "سطح خواندن" گوگل
مقاله گوگل سایت های ناسازگار با تلفن همراه را مجازات می کند
مقاله راهنمای سئو 2015
مقاله چگونه از سایت ویکی پدیا و سایر سایت های ویکی بک لینک دریافت کنیم؟
مقاله جوانب مثبت و منفی صفحات اسپلش
مقاله الگوریتم دزدان دریایی گوگل (Google’ Pirate) چه تغییراتی کرده است؟
مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و ارتباط آن با سئو
مقاله بینگ در حال راه اندازی الگوریتم mobile-friendly
مقاله چگونه یک محتوای مناسب برای سئو بنویسیم
مقاله مقایسه سئو و ppc
مقاله به روز رسانی گوگل فاکتور جدید رتبه بندی Trustworthiness
مقاله سئو برای وب سایت های پارالاکس
مقاله بهینه سازی وب سایت های تک صفحه ای
مقاله سئو در یوتیوب
مقاله بهینه سازی موتورهای جستجو برای Yandex
مقاله به روز رسانی گراف دانش گوگل (Knowledge Graph) برای پروفایل رویدادها و رسانه های اجتماعی
مقاله HTTPS یکی از فاکتورهای رتبه بندی سئو است
مقاله گزارش جدید سئو در Google Webmaster Tools: تجزیه و تحلیل جستجو
مقاله بهینه سازی ترافیک حاصل از شبکه های اجتماعی
مقاله تاثیر گوگل پلاس بر سئو
مقاله گوگل برای داده های واقعی عمومی، منبع ارائه نمی دهد
مقاله 11 ابزار رایگان سئو برای بهبود موقعیت رتبه بندی سایت شما
مقاله دامنه های سطح بالای جدید چگونه بر رتبه بندی سئو سایت شما اثر می گذارند؟
مقاله نمایه سازی برنامه موبایل گوگل (Google Mobile App)
مقاله مطالعه بر روی ترافیک موتورهای جستجو
مقاله سئو عالی = بازدید بالا
مقاله علائم نشانه گذاری: فاکتور جدید رتبه بندی
مقاله اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی و راه های رفع آن
مقاله مقایسه سئو کلاه سیاه و کلاه سفید
مقاله چرا سئو باید در قلب هر استراتژی بازاریابی حضور داشته باشد؟
مقاله چه تگ هایی برای سئو مفید هستند؟
مقاله سئو و UX در طراحی سایت
مقاله 6 قانون سئو در سال 2016
مقاله تاثیر کلمه کلیدی بر سئو در سال 2016
مقاله ترفندهای ساده برای بهبود سئو در سال 2016
مقاله چگونه از ویکی‌ پدیا بک لینک بگیریم؟
مقاله 10 تله برای اجتناب در سئو سال 2016
مقاله تغییرات گوگل در سئو سایت شما موثر است
مقاله اهمیت سئو در طراحی سایت
مقاله عوامل تاثیرگذار بر رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجوگر
مقاله کمپین لینک سازی چیست
مقاله اشتباهات رایج در انتخاب عنوان مناسب برای سایت
مقاله بهینه سازی عناوین وب سایت
مقاله بونس ریت یا Bounce Rate
مقاله راهنمای گام به گام لینک سازی ( قسمت اول )
مقاله راهنمای گام به گام لینک سازی (قسمت دوم)
مقاله تاثیر لینک سازی بر سودآوری کسب و کار
مقاله معیارهای لینک سازی
مقاله ترفند های لینک سازی
مقاله عوامل موثر بر زمان تاثیر گذاری لینک سازی بر رتبه بندی
مقاله روش های ساده برای لینک سازی هدفمند
مقاله افزایش ترافیک وب سایت بدون لینک سازی
مقاله 5 اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می شوند
مقاله 5 دلیل برای اینکه محتوای شما بک لینک نمی گیرد
مقاله ترفندهایی برای سئو قدرتمند
مقاله تاثیر نظرات بر سئو سایت
مقاله محتوا در سئو
مقاله نکاتی در مورد محتوا در سئو
مقاله اینفوگرافیک تاثیر سئو بر کسب و کار
مقاله اینفوگرافیک تاثیر شبکه اجتماعی بر سئو
مقاله روش های سئو سایت به صورت حرفه ای
مقاله ده نکته ی مهم سئو
مقاله قیمت سئو
مقاله چک لیست سئو
مقاله سئو کلاه خاکستری
مقاله ویژگی های سئو کار حرفه ای
مقاله سئو در سال 2017
مقاله سئو off page و تاثیر آن بر موفقیت طراحی سایت
مقاله نکات کلیدی سئو سایت برای یک استارت آپ
مقاله متا تگ های موثر در سئو
مقاله تغییرات سئو در فوریه سال 2017
مقاله راهنمای کامل سئو داخلی
مقاله چهار نکته مهم در سئو برای کسب و کارها
مقاله سئو مناسبتی
مقاله سئو تضمینی : شعار یا واقعیت
مقاله سئو در نقشه ی گوگل
مقاله سئو در طراحی فروشگاه اینترنتی
مقاله 4 نکته اساسی سئو 2017