کنترل ScriptManger

10 / 10
از 1 کاربر

در این قسمت از مقالات طراحی سایت در بخش  آموزش Ajax به تعریف کنترل ScriptManger می پردازیم . کنترل ScriptManager ، وظیفه مدیریت اسکریپت ها بر روی صفحات ASP.Net ای که قابلیت Ajax آنها فعال است را بر عهده دارد . به طور پیش فرض ، کنترل ScriptManager ، اسکریپت های به وقوع پیوسته متعلق به عملیات های Ajax در صفحه را ، با مجموعه سایر اسکریپت های صفحه مرتبط می کند .
این کار امکان استفاده از قابیلت های مرورگر در سمت کلاینت و آپدیت شدن بخش های مختلف صفحه بدون رفرش شدن کامل آن را می دهد .
شما بایستی از یک کنترل ScriptManager ، برای فعال سازی قابلیت های Ajax زیر در صفحات ASP.Net استفاده نمایید :
√ به روز رسانی و تغییر فقط بخشی از صفحه که می خواهید تغییر کند ، به جای Postback شدن کل آن . کنترل های UpdatePannel و UpdateProgress و Timer برای کارکرد صحیح بر روی صفحات ASP.Net ، به یک کنترل ScriptManager نیاز دارند .
√ امکان دسترسی کلاس های جاوا اسکریپت به سایر اطلاعات صفحات ASP.Net ، مثل اطلاعات اهراز هویت کاربر ، پروفایل ها و ... .
√ دسترسی کلاس های جاوا اسکریپت به وب سرویس های فعال بر روی صفحات ASP.Net .

هنگامی که صفحه شامل یک یا چندین کنترل UpdatePannel می باشد ، کنترل ScriptManager ، انجام عملیات به روز رسانی و تغییر اطلاعات در آنها را مدیریت می کند . این کنترل با متدهای حیات صفحه ( Page life cycles ) ، برای به روز رسانی بخش های مختلف کنترل UpdatePannel در ارتباط است .
خاصیت EnablePartialRendering ، تعیین می کند که آیا اطلاعات به روز رسانی و تغییر در صفحه بدون Postback شدن آن فعال باشد یا خیر . به طور پیش فرض ، این مقدار بر روی true تنظیم شده و فعال است .
برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به نحوه استفاده از کنترل های UpdatePannel و UpdateProgress و Timer ، به بخش های آموزشی آنها بروید .

مدیریت خطاهای احتمالی در آپدیت صفحات :

چنانچه در هنگام انجام عمل به روز رسانی و آپدیت بخشی از صفحه ، خطایی رخ دهد ، به وسیله کارهای زیر در کنترل ScriptManager ، می توانید آنها را مدیریت نمایید :
تنظیم خاصیت AsyncPostBackErrorMessage کنترل ، که تعیین کننده پیام خطایی است که به مرورگر فرستاده می شود .
مدیریت رویداد AsyncPostBackError کنترل ScriptManager ، که در زمان بروز خطا در عمل آپدیت رخ داده و می توان کدهای مورد نظر خود را در آن قرار داد .
تنظیم خاصیت AllowCustomErrorsRedirect کنترل ، که تعیین می کند بخش خطاهای احتمالی ( Custom Errors ) در فایل web.config سایت ، چگونه باید استفاده شوند .

ثبت کردن اسکریپت های مورد نظر در صفحه با کنترل ScriptManager :

می توانید از کنترل ScriptManager ، برای مدیریت منابع کنترل هایی که در عملیات آپدیت و به روز رسانی صفحه ، نقش دارند ، استفاده کنید . این منابع شامل اسکریپت ها ، استایل ها ، فیلدهای مخفی و ... می شوند .
مجموعه اسکریپت های ( Scripts Collection ) کنترل ScriptManager ، شامل یک شی ScriptReference برای هر اسکریپتی که در صفحه قرار دارد ، می باشد . شما می توانید به طور صریح یا برنامه نویسی شده ، اسکریپت ها را تعیین کنید .
همچنین کنترل ScriptManager ، متدهای ثبت و ارتباط دهی را اجرا می کند ، که به وسیله آنها می توانید ، اسکریپت های کلاینت و فیلدهای مخفی روی صفحه را به صورت برنامه ریزی شده ، مدیریت نمایید .

ثبت کردن وب سرویس ها :

برای ثبت یک وب سرویس که شما می خواهید از یک صفحه ASP.Net با قابلیت Ajax فعال ، آن را فراخوانی نمایید ، باید وب سرویس را با اضافه کردن آن به مجموعه Services کنترل ScriptManager ، ثبت نمایید .
چهارچوب کاری مایکروسافت ایجکس ، یک شی کلاینت را برای هر شی ServiceReference در مجموعه Services کنترل ایجاد می کنند . کلاس پروکسی و اعضای آن از کنترل ScriptManager ، به راحتی با وب سرویس ها از طریق کلاینت اسکریپت ، ارتباط برقرار می کند .

تنها یک نمونه از کنترل ScriptManager می تواند به صفحه اضافه شود . صفحه می تواند به صورت مستقیم و یا از طریق یک کامپوننت دیگر مثل یک مسترپیج این کنترل را در خود داشته باشد .
اگر یک نسخه از کنترل ScriptManager بر روی صفحه وجود داشته باشد ، ولی یک کامپوننت ترکیبی یا فرزند ، به نمونه دیگری از کنترل نیاز داشته باشد ، آنگاه کامپوننت دوم باید از کلاس ScriptManagerProxy استفاده نماید .

ارسال نظر و نظرات ثبت شده