آموزش دات نت نیوک ASP net nuke

10 / 10
از 1 کاربر

در این بخش از مقالات طراحی سایت ، به طور مفصل و کاربردی به آموزش دات نت نیوک پرداخته ایم . دات نت نیوک در واقع یک cms آماده است که کمپانی مایکروسافت ارائه کرده است. در مقالات بعدی در این بخش به طور مفصل در مورد این cms و استفاده از آن به همراه طراحی سایت ، بیشتر توضیح خواهیم داد.

کمپانی Microsoft  بعد از تولید چند cms آماده و وجود رقیب برای خود در زمینه طراحی سایت ، اقدام به طراحی برنامه ایی ساده و آماده برای طراحی سایت نمود.

ASP.net nuke چیست

البته این کمپانی که سازنده و ایجاد کننده برنامه و زبان برنامه نویسی تحت وب  ASP.net  می باشد، cms آماده ایی رائه نمود و نام آن را ASP.net nuke  نامید. البته نام دیگری که طراحان سایت در ایران به آن اختصاص دادند " دات نت نیوک " (DotNetNuke ) بود.

 Asp.net nuke  یک سیستم مدیریتی برای محتوا وب سایت ها می باشد. یک cms آماده می باشد که کمپانی ارائه دهنده آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. در طراحی سایت برای راحتی و سریع تر بودن ایجاد سایت از این cms های آماده استفاده می کنند. در طراحی سایت حرفه اییاستفاده از این سیستم های مدیریت محتوا زیاد کارایی برای ما نخواهد داشت، زیرا ما قدرت افزودن ابزار های مختلف را به آن نداریم.

زبان ASP.net  امروزه قوی ترین زبان و برنامه برای طراحی سایت می باشد، که طراحی سایت اصولی و طراحی سایت حرفه ای به وسیله این برنامه و زبان برنامه نویسی، نوشته می شود. و کمپانی ماکروسافت که تحت شعاع امر رقابت با شرکت های رقیب تصمیم به نشر نسخه ایی آماده برای طراحی سایت نمود، همیشه در کنار این برنامه، هشدارهایی نسبت به اینکه نقص ها و کمبود هایی در این cms  های آماده برای طراحی سایت وجود دارد، به کاربران خود داده است.

پس با توجه به این مسائل، بهترین راه و حرفه ایی ترین راه را برای طراحی سایت های خود بهتر است استفاده نماییم.

تاریخچه ASP.net nuke چیست؟

کمپانی Microsofe  که همگان در زمینه کامپیوتر با این شرکت آشنایی دارند، در سال 2002 اقدام به انتشار برنامه هایی نمود که می توانستد پرتالی باشند برای وب سایت های که با زبان ASP.net نوشته شده بودند؛ چند ماه بعد شخصی به نام شاون واکر shuan walker  که یکی از متخصصان فناوری اطلاعات بود، به کمک برنامه ویژال بیسیک اقدام به ویرایش این برنامه و تولید برنامه ای نمود که هم ویژگی های زبان ASP.net  باشد و هم خاصیت برنامه های nuke  را داشته باشد. یعنی کد باز داشته باشد و مثل  cms های آماده قدرت و امکانات مدیریت سیستم محتوا را در اختیار ما قرار دهد.

تاریخچه ASP.net nuke

ایشان سپس بعد از این کار برنامه  خود را در انجمن ASP.net قرار داد، که مورد استقبال فراوان برنامه نویسان آن زمان در زمینه طراحی سایت قرار گرفت. سپس کمپانی ماکروسافت نیز از طرح جناب آقای شاون واکر استقبال کرد و با استخدام ایشان در شرکت خود، این برنامه را تحت عنوان ASP.net nuke  یا  DotNetNuke در اختیار برنامه نویسان وب و کاربران اینترنتی قرار داد.

این برنامه امروزه  مورد توجه بسیاری از کاربران اینترنت برای طراحی سایت قرار گرفته است، که البته به دلیل استقبال زیاد از برنامه ای مثل ورد پرس و جوملا در ایران و ترجمه مقالات و آموزش های این برنامه و نبود آموزش کافی به زبان فارسی برای ASP.net nuke در ایران، زیاد مورد توجه قرار نگرفته است؛ وگرنه امانات کافی در حد سایر cms  های آماده را دارا می باشد.

ولی با توجه به علم طراحی سایت و اصول بهینه سازی سایت ، و آمدن این برنامه های آماده و cms های رایگان، هنوز بهترین روش برای طراحی سایت ، روش های طراحی سایت حرفه ای می باشد. حتی کمپانی ماکروسافت نیز در بسیاری از موارد این نکته را به کاربران خود تذکر داده است، که برای بهینه سازی سایت ، بهتر است ازروش های اصولی طراحی سایت استفاده نماییم.

DotNetNuke  چیست؟

نام دیگر ASP.net nuke می باشد. که یکی از cms های آماده است که برای طراحی سایت و مدیریت سیستم محتوا طراحی شده است. این برنامه همانگونه که در ASP.net nuke چیست مطالعه نمودید توسط  کمپانی ماکروسافت ارائه شده است و توسط جناب آقای شوان واکر طراحی شده است.

شما می توانید با مطالعه ASP.net nuke چیست، به طور کامل با این برنامه و با مطالعه تاریخچه ASP.net nuke چیست، با تاریخچه این برنامه آشنا شوید.

DotNetNuke چیست

ویژگی های ASP.net nuke چیست؟

هر برنامه ایی ویژگی های بارزی دارد، که این ویژگی ها باعث محبوب شدن این برنامه در بین کاربران می شوند.

این ویژگی ها و قابلیت ها به کاربران اجازه استفاده از امکانات این برنامه را به نحو احسن می دهند. اگر ما قصد استفاده از برنامه های مختلف را داریم، بهتر است همیشه ویژگی ها و امکانات و معایب یک برنامه را مطالعه نماییم و سپس به سمت استفاده از آن برویم.

برخی از ویژگی های ASP.net nuke که به کمک آن می توانیم طراحی سایت را انجام دهیم و وب سایت را مدیریت و بروز رسانی کنیم، را در ذیل با هم مرور می نماییم.

 • مدیریت آسان
 • سهولت نصب
 • نصب و انقال ساده بر روی میزبان و فضای وب
 • کاملا توسعه پذیر و قابل پیشرفت
 • تحت لیسانس BSD-style
 • امنیت بالا
 • قابلیت سفارشی سازی
 • قابلیت کاربر پسند بودن
 • قابلیت بومی سازی
 • پشتیبانی آسان

ویژگی های ASP.net nuke

آیا ASP.net nuke  نسخه فارسی دارد؟

جواب این سوال بلی می باشد. انجمن و سایت IranDNN.ir این برنامه و امکانات مدیریتی آن را به فارسی ترجمه کرده است.

نسخه فارسی ASP.net nuke

شما می توانید با مراجعه به این سایت نسخه فارسی این cms  آماده را دانلود کنید و از آن استفاده نمایید.

استفاده از نسخه فارسی این برنامه برای ما فارسی زبانان، این امکان را می دهد که به طور کامل بتوانیم از امکانات این برنامه برای طراحی سایت و مدیریت سایت خود استفاده نماییم.

پس بهتر است به جای نصب این برنامه به زبان لاتین به دنبال نسخه فارسی ASP.net nuke باشیم و از آن استفاده نماییم.

قابلیت انعطاف پذیری ASP.net nuke چیست؟

این cms با تمام محیط های برنامه نویسی تحت وب  ( طراحی سایت ) سازگار است، همچنین از تمام پایگاه داده ها نیز پشتیبانی می نماید.

همچنین خاصیت و قابلیت،  توسعه و بروز رسانی دارد و هر زمان می توان آن را توسعه داد و امکانات این برنامه را بروزرسانی نمود. این مزیت ها و قبلیت ها را جز ویژگی های توسعه این برنامه می نامند و اصطلاحا این خاصیت را انعطاف پذیری می گویند.

این ویژگی مزیت مهمی ست که یک برنامه باید داشته باشد، وگرنه به زودی به فراموشی سپرده خواهد شد. 

قابلیت انعطاف پذیری ASP.net nuke

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
:
0 0
خوب
robab :
0 0
لطفا به من کمک کنید موضوع پروزه من در مورد asp.netnuk هیچ منبع اموزشی پیدا نمیکنم