آموزش PHP nuke

10 / 10
از 1 کاربر

در این مقاله طراحی سایت به تشریح و آموزش یکی دیگر از cms  های مطرح می پردازیم. PHP nuke چیست؟

PHP nuke یکی دیگر از برنامه های سیستم مدیریت محتوا است، شما می توانید با مطالعه دو سوال زیر در بخش های مربوطه و با کلیک بر روی سوالات زیر با این برنامه و تاریخچه ی آن آشنا شوید. لطفا مطالعه فرمایید.

PHP nuke چیست؟

تاریخچه PHP nuke چیست؟


PHP nuke چیست

در ادامه این مقاله به سوالات مهم دیگر شما دوستان که قصد آشنایی با PHP nuke  را دارید، پاسخ خواهیم داد سوالاتی از جمله:

پایگاه داده و زبان کدنویسی PHP nuke چیست؟

نسخه فارسی PHP nuke چیست؟

 آیا PHP nuke  نسخه فارسی دارد؟ 

PHPbb چیست؟
و در ادامه با امکانات متنوع این برنامه آشنا خواهیم شد، امکاناتی که به ما در طراحی سایت کمک خواهد نمود.

امکانات PHP nuke  چیست؟

 
امکانات PHP nuke

فقط توجه داشته باشید این ابزار های آماده شاید روشی سریع و بی دردسر از لحاظ کد نویسی باشند، اما شما می توانید با طراحی سایت حرفه ای و اصولی و بهینه سازی سایت ، داشتن وب سایتی با امکانات عالی را تجربه نمایید، که قطعا شما را در زمینه تجارت الکترونیک خود معرفی و موفق خواهد نمود.

PHP nuke ( پی اچ پی نیوک) چیست؟

پی اچ پی نیوک یا PHP nuke یک سیستم مدیریتی برای محتوا وب سایت ها می باشد. یک cms آماده می باشد که کمپانی ارائه دهنده آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. در طراحی سایت ها برای راحتی و سریع تر بودن ایجاد سایت از این cms های آماده استفاده می کنند. در طراحی سایت حرفه ای استفاده از این سیستم های مدیریت محتوا زیاد کارایی برای ما نخواهد داشت، زیرا ما قدرت افزودن ابزار های مختلف را به آن نداریم.

PHP nuke چیست

PHP nuke یک برنامه می باشد که برای مدیریت محتوای سایت ها نوشته شده است. شاید اندیشه PHP nuke و طراحی سایت آن خیلی قدیمی تر از جوملا و ورد پرس باشد، اما این برنامه به علت محبوبیت cms های آماده کم کم به سمت فراموشی می رود. البته متخصاصان و ناشران آن نیز در این مورد تاثیر گذارنند، و در بروزرسانی آن طی سال های اخیر  قصور نموده اند. حتی  برنامه های مکمل برای آن در سال های اخیر تولید نشده است و این موارد باعث به فراموشی سپرده شدن این برنامه می شود.

PHP nuke نیز مانند نرم افزار ها و برنامه های آماده سیستم مدیریت محتوا ، امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می دهد که بتوانند بدون نوشتم کد، وب سایت خود را بروزرسانی نمایند، یا مطالب آن را ویرایش نمایند و در کل آن را مدیریت نمایم و به طراحی سایت بپردازیم.

تاریخچه PHP nuke چیست؟

تاریخ به وجود آمدن و تولد برنامه ی PHP nuke را سال 2000 میلادی می دانند. اما تفکر ایجاد این برنامه در سال 98 میلادی در ذهن جناب آقای "فرانسیسکو بارزی" ایتالیایی به وجود آمد. ایشان هدف خود را، که ایجاد یک سیستم مدیریت محتوا و cms  رایگان بود در سال 98 ابتدا توسط Prel شروع به نوشتن کرد. اما به دلیل رضایت نداشتن از آن، و آشنایی بارزی با زبان کد نویسی PHP، که بسیاری از کدها را می توانست تبدیل به ماژول و ابزار نماید، تصمیم گرفت دوباره آن را بازنویسی کند و در قالبی جدیدی و با امکاناتی بهتر از قبل در اختیار همگان قرار دهد.

تاریخچه PHP nuke

او طی تلاش بی وقفه و مستمر توانست این امر را به نتیجه برساند، و در سال 2000 میلادی توانست PHP nuke را توسط زبان PHP نوشته و در اختیار کاربران قرار دهد.

امکانات خوب این برنامه متخصصان فناوری اطلاعات را به این فکر انداخت که به سمت ایجاد این سبک نرم افزار و برنامه ها برای طراحی سایت بروند. برنامه هایی مثل جوملا و ورد پرس که قبلا با آنها آشنا شده اید، از این قبیل برنامه ها هستند.

ولی بهتر است از ابتدا با مزایا و معایب این برنامه آشنا شوید و سپس به سراغ طراحی سایت با این ابزار بروید، زیرا ممکن است خیلی زود نیاز به امکانات و برنامه هایی در وب سایت تان پیدا کنید، که ایجاد آن توسط این cms های آماده محال یا سخت می باشد.

همچنین تغییرات و ویرایش هایی که برای شما در این برنامه در نظر گرفته شده است، در حد این برنامه ها می باشد و ممکن است نمونه طراحی سایت خود را بار ها و بارها در اینترنت مشاهده نمایید؛ زیرا حتی قالب های این برنامه ها نیز محدود به قالب های ایجاد شده مخصوص خود این برنامه می باشد. البته استثایی نیز وجود دارد که شما به سطح بالایی از کدنویسی و برنامه نویسی دست پیدا نمایید و بتوانیم تمام این کد ها را ویرایش و یا دوباره بنویسید.

پایگاه داده و زبان کدنویسی  PHP nuke چیست؟

برنامه  PHP nuke را همانطور که در مبحث PHP nuke چیست ، معرفی کردیم، برنامه ایی برای مدیریت محتوا در طراحی سایت می باشد. این برنامه ابتدا با Prel  توسط سازننده آن نوشته شد، اما به دلیل کارا نبودن برنامه و نیاز به امکانات جدید، سازنده این برنامه " جناب آقای بارزی " اقدام به نوشتم آن با زبان PHP کرد، و امروزه کد های این برنامه تحت زبان PHP موجود می باشد.

پایگاه داده و زبان کدنویسی PHP چیست

همچنین این برنامه بر روی سرور آپاچی قابل اجرا می باشد و از اکثریت پایگاه داده ها مانند  MySQL یا PostgreSQL  یا Access یا اوراکل و یا SQLite پشتیبانی می نماید.

امروزه می توانید با دریافت نسخه رایگان PHP nuke از وب سایت رسمی این برنامه و نصب آن بر روی فضای وب خود، به صورت رایگان، از امکانات این برنامه در وب سایت خود استفاده نماید.

امکاناتی که بسیار کافی و مفید برای راه اندازی و مدیریت یک وب سایت ساده می باشد؛ البته همانطور که در مقالات قبلی نیز به آن اشاره کردم، لطفا اگر قرار به راه اندازی وب سایت مهمی برای تجارت الکترونیک دارد، و قصد دارید به راحتی از امکانات آن در این زمینه استفاده نمایید، به سمت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت بروید.

نسخه فارسی PHP nuke  چیست؟

سوالی که شاید برای شما مطرح شده باشد این است که: آیا PHP nuke  نسخه فارسی دارد؟ آیا PHP nuke به فارسی ترجمه شده است؟

جواب این سوال بلی می باشد. انجمن ملی توسعه دهندگان ایران ( IDNA ) طی تلاش های فروان اقدام به ترجمه این نسخه به فارسی نمودند. و آن را در اختیار کاربران فارسی زبان قرار دادند.

نسخه فارسی PHP nuke

شما با دریافت این برنامه به زبان فارسی، می توانید بعد از طراحی سایت خود، تمام امکانات مدیریتی خود را به صورت فارسی مشاهده نمایی، و از آن ها به طور بهتر و مفیدتری استفاده نمایید.

حتی نسخه های جدید PHP nuke نیز جدیدا توسط تیمی از دانشجویان دانشگاه مشهد به فارسی ترجمه شد، آن هم فقط بعد از گذشت مدتی کوتاهی در بازار های جهانی!

PHPbb چیست؟

در بسیاری از سایت ها ایجاد یک انجمن و یا تالار گفت و گو، برای بحث و تبادل نظر کاربران یکی از ملزومات مدیریتی وب سایت شان می باشد. این روش و داشتن یک انجمن برای بسیاری از سایت ها روش مطلوبی برای جذب مخاطبان است، که در زمینه تجارت الکترونیک ، ایجاد یک انجمن گفت و گو در طراحی سایت برای وب سایت، روش و عاملی است که به جز جذب مشتریان، در ایجاد وفاداری مشتریان و همچنین تبدیل شدن مشتریان، به مشتریان وفا دار تاثیر گذار است.

PHPbb چیست

در PHP nuke ابزاری مفید و کارا برای ایجاد انجمن ها قرار داده شده است؛ نام این ابزار PHPbb می باشد.

PHPbb ابزاری قوی و مفید برای ایجاد تالار گفت و گو و انجمن های گفت و گوی آنلاین می باشد، که با توجه به ترجمه امکانات آن به فارسی مورد استقبال بسیاری از طرحان سایت در طراحی سایت برای ایجاد یک انجمن، قرار گرفته است.

شما در این انجمن ها می توانید به راحتی از زبان فارسی استفاده نمایید. همچنین در بسیاری از طراحی سایت  نیز به دلیل آماده بودن و کیفیت و مزایای این ابزار آماده، طراحان سایت از این ابزار در بخشی از وب سایتشان برای ایجاد ابزار استفاده می کنند، که البته کاری غیر اصولی می باشد و برای بهینه سازی سایت بهتر است از همان ابزار و زبانی که در طراحی سایت استفاده کرده ایم، در سایر بخش ها نیز استفاده نماییم.

امکانات PHP nuke چیست؟

امکانات متنوعی را نویسندگان برنامه PHP nuke برای برنامه و cms آماده خود قرار داده اند. امکاناتی که با توجه به آماده بودن ابزار و نیاز نداشتن به کد نویسی برای طراحی سایت ها روش سریعی می باشد. البته بهینه نیست! ما باید برای طراحی سایت مهم تجاری از روش های اصولی طراحی سایت و بهینه سازی سایت استفاده نماییم.

امکانات PHP nuke

برخی از این امکانات عبارتند از:

 1. داشتن بخش مقالات با امکانات مربوط به درج مقالات کامپیوتری
 2. امکان تغییر زبان بخش مدیریت به چندین زبان زنده ی دنیا
 3. بستن یک IP کاربر برای عدم دیدن صفحه ی سایت
 4. سرعت و راحتی در تغییر قالب وب سایت
 5. دارای برنامه و ابزاری به نام PHPbb  برای ایجاد انجمن و تالارهای گفت و گو
 6. امکانی برای ایجاد نظر سنجی در سایت
 7. امکانی برای گرفتن عضو و کاربر و ثبت نام کاربر در سایت
 8. امکان ارسال خبرنامه و ایمیل از سایت به کاربران
 9. امکان ایجاد دسته بندی بخش ها و مطالب
 10. امکان دیدن خطاها و مشکلات بر روی وب سایت و قالب سایت و کدهای سایت
 11. امکان داشتن محیط دانلود برای فایل های پیوست مطالب
 12. امکان داشتن آمار سایت، اعم از بازدید و خوانده شدن مطالب و تعداد بازدید مطالب

 توجه داشته باشید برای طراحی سایت ، نرم افزار های متنوع و برنامه های گوناگونی طراحی شده اند، که استفاده از آنها فقط برای داشتن یک وب سایت ساده و راه اندازی آن سریع می باشد؛ اما در صورت داشتن وب سایتی با تمامی امکانات و حتی امکانات بسیار فراوان تر بهتر است از روش های اصولی طراحی سایت استفاده نماییم؛ ضمن اینکه در این صورت ما می توانیم با داشتن یک پنل کاملا فارسی تمامی قسمت های سایت خود را نیز مدیریت نماییم بدون آنکه نیازی به کد نویسی داشته باشیم، پس بهتر است است اگر از وب سایت خود قصد بهره بردن داریم، به بهینه سازی سایت و طراحی سایت اصولیخود توجه نماییم.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده