تاثیر دامنه بر سئو

8 / 10
از 8 کاربر

اکثر اوقات، مردم نگران این موضوع هستند که به اندازه کافی در آدرس خود کلمات کلیدی ندارند. کلمات کلیدی از نکات مهمی است که در رتبه بندی سایت شما توسط موتورهای جستجو اثر می گذارد. با رعایت کردن بعضی نکات در URL سایت خود می توانید رتبه خود را افزایش دهید. در این مقاله طراحی سایت به 11 روش برتر برای ساخت URL به منظور بهبود سئو اشاره می کنیم.

1. همیشه از یک دامنه یا زیر دامنه استفاده کنید

اگر شما از بیش از یک دامنه یا زیر دامنه استفاده می کنید، موتورهای جستجو فکر می کنند که شما دارای وب سایت های متعدد هستید. این باعث شکسته شدن لینک ها و کاهش وزن کلی دامنه اصلی شما می شود.

11 روش برتر برای ساخت URL به منظور بهبود سئو

نمونه صحیح: www.awesomedomain.com/blog

نمونه نادرست :blog.awesomedomain.com

در حالت اول هر دو صفحه وبلاگ و وب سایت شما در یک دامنه قرار گرفته اند. در نمونه دوم وبلاگ شما در یک دامنه کاملا جدا شکل گرفته است.

مثال دیگر اساسا بر پایه زیر دامنه “www” یافت شده است. اگر شما از این عبارت استفاده کنید مستقیما به صفحه مربوطه وارد می شوید. استفاده و یا عدم استفاده از این عبارت به عهده شما است. بسیاری از شرکت های طراحی سایت از توجه به این نکته بی توجه هستند.

2. هم انسان ها و هم رباط ها به آدرس های خوانا علاقه دارند

یک آدرس URL خوب آدرسی است که به راحتی برای انسان و موتورهای جستجو قابل خواندن باشد.

نمونه صحیح: awesomedomain.com/dogs/puppy-toys

نمونه نادرست : awesomedomain.com/category_184793/section_8493/session_b903eaa9e427/

هدف این است که URL مرتب و به راحتی قابل فهم باشد. این امر موجب افزایش رتبه SEO می شود.

3. کلمات کلیدی برای URL مناسب هستند

اگر شما شانس اضافه کردن کلمات کلیدی به URL را دارید، پس آن را انجام دهید! کلمات کلیدی در URL ها نه تنها به موتورهای جستجو موضوع صفحه شما را نشان می دهد، بلکه به بازدیدکنندگان ارزش لینکی را که بر روی آن کلیک کرده اند بازگو می کنند.

نمونه صحیح :awesomedomain.com/top-10-large-breed-dog-toys

نمونه نادرست : awesomedomain.com/pubs/15541/article

شما کدام یک از لینک های بالا را انتخاب خواهید کرد؟

4. آدرس ها را استاندارد و متعارف کنید

گوگل و بینگ به دنبال محتوای دست اول هستند. مطالب تکراری را با استفاده از استاندارد سازی محدود کنید.

5. در صورت امکان بر پارامترهای داینامیک نظارت داشته باشید

اگر شما دارای یک فروشگاه تجارت الکترونیک هستید، پس احتمالا URL های نامرتب حاوی پارامترهای چندگانه، داشته اید.

نامرتبURL: www.amazon.com/gp/product/B001BXY3MG/ref=s9_simh_gw_p199_d0_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=desktop-1

مرتب URL: www.amazon.com/dog-products/busy-bone/dental (doesn’t exist)

البته مرتب کردن آدرس ها همیشه ممکن نیست.

6. URL کوتاه بهتر از URL طولانی است

انسان ها و موتورهای جستجو عاشق URL های کوتاه هستند. این عمدتا با توجه به قابلیت استفاده و تجربه کاربر است، اما تجربه شخصی من نشان داده است که URL های دارای کلمات کلیدی-متراکم نیز دارای رتبه های در موتورهای جستجو می باشند. ام هیچوقت URL های موجود را تغییر ندهید. اگر این کار را انجام دهید تمام لینک ها را شکسته اید.این کار را برای ایجاد محتوا در آینده انجام دهید و نتایج را به شخصه مشاهده کنید.

7. URL را با عنوان صفحه سایت خود تطبیق دهید، گاهی اوقات

برخی از سئو کارها بر این باور هستند که همیشه URL باید مشابه عنوان صفحه باشد. آیا درست است؟ جواب این سوال بله و خیر است. اگر عنوان صفحه شما " تماس با ما " است، نیازی نیست که URL حتما مشابه آن باشد.

URL: awesomedoman.com/تماس-با-ما

عنوان صفحه : برای نیازهای اسباب بازی خود با ما تماس بگیرید

شما می توانید این کار را برای کلمات کلیدی، نام های تجاری، و غیره انجام دهید.

8. حذف کلمات بی معنی

واژه هایی را که معنا ندارند از URL خود حذف کنید. این کلمات عبارتند از: "و"، "یا"، "اما"، " یک"، و غیره.هURL های کوتاه تر، بهتر هستند. این کلمات ارزشی به URL اضافه نمی کنند و کلمات کلیدی URL را کم ارزش می کنند.

9. از پوشه های خیلی زیاد استفاده نکنید

انسان ها دوست دارند داده های خود را سازماندهی کنند، اما وب سایت یک محیط است که برای همه اطلاعات نیاز به فولدر ندارد.

نمونه صحیح : awesomedomain.com/animals/pets/dogs/puppies/toys/busy-bone-chew

نمونه نادرست : awesomedomain.com/dog-toys/busy-bone-chew

این امر لزوما به وب سایت شما آسیب نمی رساند، اما می تواند برای کاربران و موتورهای جستجو گیج کننده باشد. پس حتما این نکته را در طراحی سایت خود در نظر داشته باشید و از این کار بیهوده جلوگیری نمایید.

10. مراقب موارد حساس باشید

این مورد کمی فنی است. سرورهای مختلف به موارد حساس ( Case Sensitivity ) به صورت متفاوت پاسخ می دهند.

11. از خط فاصله و خط تأکید ( Underscore ) در آدرس خود استفاده کنید

مشتریان همیشه از ما می پرسند: "کدام یک بهتر است - استفاده از خط فاصله یا خط تاکید برای جدا کردن کلمات در URL؟"
هر دو این عبارات در سئو URL تاثیر دارد، با این حال توصیه می شود از خط تاکید استفاده نشود زیرا به نظر غیر استادانه است. خط فاصله باعث مرتب شدن آدرس می شود و برای کاربر ( یا موتورهای جستجو) در مورد اعتبار URL ابهام ایجاد نمی کند.

یک نکته دیگر

گوگل، یاهو، بینگ و موتورهای جستجوی دیگر به سه مورد برای اطلاع از موضوع کلی سایت نگاه می کنند. اولین مورد URL است. اگر URL شما به درستی ساخته نشده باشد، شما بازار هدف و موتورهای جستجو را از دست می دهید. با این 11 راهنمایی ساده، شما می توانید رتبه بندی سایت خود را توسط موتورهای جستجو آسان تر کنید.

اما لطفا توجه داشته باشید ... اگر شما در حال حاضر دارای یک وب سایت هستید، هر تغییری در ساختار URL برای سئو می تواند رتبه بندی موتور های جستجو شما را کاهش دهد. هنگامی که شما URL را تغییر می دهید، شما اساسا همه لینک هایی که به سایت شما وصل هستند را می شکنید.

ساخت دامنه و طراحی سایت در گوگل

گوگل یکی از کمپانی های مطرح اینترنتی و در واقع یکی از اصلی ترین موتورهای جستجو می باشد. در این بخش از مقالات طراحی سایت قصد داریم چگونگی ساختن سایت در گوگل را برای شما کاربران عزیز شرح دهیم. این طراحی سایت کاملا رایگان است و تنها شما باید با حساب کاربری خود وارد سایت www.sites.google.com شوید. شما می توانید سایت های زیادی را از این طریق در گوگل ایجاد کنید. ایجاد و طراحی سایت در گوگل بسیار سساده است و تنها باید مراحل زیر را طی نمایید.

مراحل ساخت و طراحی سایت در گوگل:

  • مرحله اول برای این منظور ، وارد شدن به حساب کاربری گوگل و یا ایجاد یک حساب جدید است. برای ورود به حساب گوگل خود تنها کافی است شناسه و رمز عبور خود را وارد کرده و دکمه sign in را کلیک کنید.
  • پس از ورود صفحه ای برای شما باز می شود. در بالای این صفحه شما باید یک قالب برای وب سایت خود انتخاب کنید. گزینه مناسب را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.
  • در گام بعدی ، نوبت به انتخاب نام سایت و آدرس سایت شما می رسد. نام سایت می تواند فارسی یا انگلیسی باشد اما در بخش url باید یک نام انگلیسی وارد کنید. اگر url انتخابی شما قبلا انتخاب شده باشد، در انتهای ثبت نام به شما اعلام می شود تا آن ا تغییر دهید.
  • دو گزینه دیگر در ساخت و طراحی سایت در گوگل وجود دارد که می توانید در ابتدای ثبت نام آن را نادیده بگیرید و پس از تکمیل فرآیند ثبت نام در فرصت مناسب آن را انتخاب و تنظیم نمایید. یکی از این گزینه ها ، انتخاب تم و دیگر گزینه های بیشتر است. در بخش انتخاب تم می توانید زمینه دلخواه خود را برای سایت برگزینید و در بخش گزینه های بیشتر، قادر خواهید بود یک توضیح مختصر در مورد وب سایت خود بنویسید. علاوه بر این گزینه ای در این بخش وجود دارد که شما می توانید تعیین کنید وب سایت شما خصوصی است یا همه می توانند از آن بازدید نمایند.
  • در انتهای مراحل، گزینه ای وجود دارد که اگر وب سایت شما مختص به بزرگسالان است باید آن را تیک بزنید.
  • آخرین مرحله ایجاد وب سایت در گوگل ، تست اسپم است که برای مشخص کردن انسان بودن شما ارائه می شود. با انجام این مراحل، شما یک سایت رایگان ایجاد کرده اید که دارای 10 گیگ ظرفیت می باشد.  

Exact Match Domain چیست؟

گوگل برای  این که به سایت ها رتبه دهد از پارامتر های مختلفی برای این منظور استفاده می کند و به سایت ها امتیاز می دهد. EMD که مخفف Exact Match Domain است یکی از پارامتر های معیاری گوگل است که می خواهیم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

EMD به معنای معرفی دامنه با همان  نامه واژه کلیدی است. برای مثال  دومین sitedesgin-co.com ترجمه انگلیسی واژه کلیدی طراحی سایت است و باعث کسب امتیاز مثبت می شود. لازم به ذکر است که این مطلب از سمت گوگل اعلام نشده و بر اساس تجربه ی متخصصان سئو بیان شده است.

Administrator\files\UploadFile\exact-match-domain-update.jpg

نکات مهم EMD

بسیاری از افرادی که در حوزه ی سئو فعالیت می کنند  اغلب موارد را که به انتشار میرسانند بر اساس تجربه های خودشان بیان می کنند . برای مثال بسیاری از سئو پردازان باور دارند که اگر سایتی را بر روی سروری قرار دهند که بر روی ان سرور تعداد کمی سایت قرار داشته باشد آن سایت بهتر نتیجه می دهد این موضوع و عمل حرف غلطی نیست اما به علت تاثیر پارامتر دیگری این اتفاق می افتد چرا که هر چه تعداد سایت بر روی سروری بیشتر باشد آن سرور کندتر عمل می کند و برای گوگل تعداد سایت ها هیچ اهمیتی ندارد و پارامتری برای بررسی این موضوع در نظر نگرفته است و تنها به سرعت بارگذاری سایت و صفحات سایت اهمیت می دهد.

افراد زیادی در رابطه با  EMD مقاله ارائه داده اند و موثر بودنش را تایید کرده اند. ما نیز بر اساس تجربه متخصصین سئو شرکت طراحی سایت مبنا بر این باوریم که ایجاد دومینی با استفاده از واژه ی کلیدی سبب خواهد شده که کاربران بیشتر به سوی آن جذب شوند و بر روی آن کلیک کنند و این موضوع بر روی CTR نیز تاثیر بسزایی دارد برای همین موضوع دومین هایی که با استفاده از واژه کلیدی معرفی و ثبت شده اند پیشرفت چشمگیر تری خواهند داشت. 

تاثیر قدمت دامنه بر نتایج جستجو

قدمت دامنه چیست؟

به عمر یک سایت قدمت دامنه گفته میشود.

تاثیر قدمت دامنه بر نتایج جستجو

خوب میدانیم ارزش هر سایتی به محتوای آن است و یک دامنه بی محتوا عاری از هرگونه ارزش است.

اگر شما سایت 10 ساله ای داشته باشید که هیچ گونه فعالیتی در آن انجام نداده باشید نسبت به یک سایت 1 ساله که فعالیت خوبی از خود نشان داده است بسیار بی ارزش است.

در حالت دیگر شما یک دامنه را 10 سال پیش خریداری کرده اید بعد از 2 سال شروع به تولید محتوا میکنید و بعد دوباره دست از تولید محتوا میکشید در این شرایط سایت شما نسبت به سایتی که به مدت 10 سال به طور دائم فعالیت داشته از جایگاه پایین تری برخوردار خواهد بود.

Administrator\files\UploadFile\google-domains-featured.jpg

برخی از افراد یک سری تصورات اشتباه راجع به  قدمت دامنه و تاثیر آن بر نتایج جستجو در ذهن خود پرورش داده اند آن هم این است که فردی حدود 3 سال پیش یک دامنه برای یک طراحی سایت فروشگاهی خریداری کرده است اما کنون تصمیم گرفته است از آن دامنه را برای یک سایت خدماتی استفاده کنند و علت این تصمیم آن بود که تصور می کرد به علت قدمت دامنه سایت سریع تر به صفحات اول نتایج گوگل میرسد و نتیجه ی این تصمیم نادرست ورودی بسیار کم گوگل بعد از 6 ماه بود.

لطفا نظرات و پیشنهادات سازنده خود را با شرکت طراحی سایت مبنا در میان بگزارید.

یک موضوع عالی در SEOChat (مبحث سئو ) کمک کردن به کشف یک پدیده ناراحت کننده در گوگل است - سایت های که رتبه خوبی دارند بسیار، بسیار قدیمی هستند. در حالی که این پدیده ماه ها است که مورد تفکر قرار گرفته است، اثبات موقعیت جستجو بر مبنای سن دامنه ؟ (Proof Of Search Position Based On Age Of Domain?)

سن وب سایت

ابزار سن دامنه ، سن تقریبی یک وب سایت را نشان می دهد و به شما اجازه بررسی، اینکه وب سایت هنگامی که تازه شروع به کار می کند چگونه به نظر می رسد، را می دهد. بررسی کننده سن دامنه (Domain Age Checker) یک ابزار اندازه گیری سن دامنه است. که سن دامنه را بر حسب سال، ماه و روز نشان می دهد. به طور خلاصه ابزار سن دامنه به کاربر نشان می دهد که این سایت چه مدت است که ایجاد شده است.

سن وب سایت - یکی از عوامل بسیاری است که برای تعیین محدوده سایت در موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد. برای پیدا کردن سن سایت از ابزار سن دامنه استفاده کنید. Domain Age Checker در پیدا کردن سن دامنه رقبای شما نیز کمک می کند.

سپس ابزارهای عالی برای چک کردن سن 10 سایت برتر در یک زمان را بررسی کنید- با مطاله مقاله پیدا کردن ابزار سن وب سایت (Find Age of Website Tool ) سن سایت ها و صفحات نتایج جستجو گوگل (Age of Sites & Google's SERPs ) را از دست ندهید.

دامنه های سطح بالای جدید چگونه بر رتبه بندی سئو سایت شما اثر می گذارند؟

دامنه های عمومی سطح بالای جدید (TLD ها) مانند "finance ."، ".help” یا "eat." سال 2014 معرفی شده اند. نمودار زیر بیانگر سهم بازار هر TLD عمومی جدید است.

دامنه های سطح بالای جدید چگونه بر رتبه بندی سئو سایت شما اثر می گذارند؟

تاکنون چگونگی تاثیر این TLD های جدید بر رتبه بندی سئو مشخص نشده است. با توجه به گوگل TLD های جدید مطلوب تر از TLD های سنتی مانند "com." یا "org." نیستند. بنابراین نباید هیچ تاثیری -مثبت یا منفی- در رتبه بندی SEO وب سایت شما داشته باشد.

در سال 2014 برای اولین بار مطالعه ای در این موضوع منتشر شد. این مطالعه رتبه بندی دامنه های com. را با موقعیت دامنه های همتا با TLD جدید در گوگل AdWords مقایسه کرد. بر اساس این مطالعه، TLD های جدید به دلیل تاثیر بیشتر، بها کلیک پایینتر و موقعیت بهتر، موفق تر هستند.

با این حال، در تبدیل، دامنه های سنتی com. به نتایج بهتری دست یافته اند.

بنابراین چگونه دامنه خود را انتخاب کنیم؟ اگر شما در حال حاضر دارای یک وب سایت هستید، تغییر دامنه را به شما پیشنهاد نمی کنیم. اما اگر قصد ایجاد یک وب سایت جدید را دارید در انتخاب دامنه به نکات زیر توجه کنید:

• اگر هدف شما از نظر جغرافیایی مشخص است، توصیه می شود که از یک TLD مخصوص به همان کشور استفاده کنید ( برای مثال "ch." برای سوئیس ).

• اگر مخاطب وب سایت شما بین المللی است، می توانید از یکی از TLD های عمومی جدید استفاده کنید. از آنجا که در حال حاضر پیش بینی چگونگی توسعه TLD های جدید در آینده مشکل است، توصیه می شود که در صورت امکان یک دامنه "com." و یک TLD جدید خریداری کنید.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
ili :
4 0
درود و وقت بخیر، ممنون بابت مطالب خوبتون ولی فکر کنم مثال شماره 9 را بر عکس نوشته اید! لطفا بررسی کنید . بازم مرسی بابت آموزش ها.
مدیریت : سپاس از نظر لطفتون. و ممنون بابت تذکر . خوشحالیم که بازدید کنندگان با دقت مثل شما هستن و در اشتباهات کوچک نوشتاری که ممکن در هر مقاله ای به وجود بیاد ما را کمک می کنند.
Smail :
0 0
سلام. چگونه url برای اینستگرام بسازیم
Haroon khaliqi :
0 0
ببخشید من میخواستم یک url بسازم چی کار باید کنم
M8T :
0 0
ممنون عالی بود اطلاعاتت