برند سازی چیست (برندینگ چیست)؟

8 / 10
از 89 کاربر

برند سازی یا برندینگ مفهومی فراتر از مارک و نام شرکت می باشد. برند یک واژه و نام تجاری ست که توانسته است کاملا جای خود را در ذهن عموم مردم باز کرده و در خاطر آنها هک شده است.


فلسفه برند سازی امروزه گسترش فراوانی یافته است؛ به طوری که برای آن کمپین برند سازی ایجاد شده است، که این کمپین برای ایجاد یک برند به نکات زیادی توجه می نماید، از جمله جنبه های تصویری و حتی جنبه های شنیداری یک برند. حتی قسمت هایی بر روی تلفظ یک برند در زبان های مختلف مطالعه می نمایند تا برندی را انتخاب نمایند که در تمام زبان ها تلفظی یکسان داشته باشد. کارخانه کوکلا کولا که دارای یکی از برند های معتبر در دنیاست، قبل از انتخاب برند خود روی بسیاری از این مسائل توجه کرده و یک برند با اعتبار برای خود و نام شرکت خود ایجاد نموده است.

در دنیای امروز بسیاری از شرکت ها که فکر می کنند می توانند در زمینه تجارت موفق باشند، به دنبال نام و برندی برای خود می باشند که بتواند در سراسر جهان نام آنها را بر سر زبان بیندازد.

می توانیم بگوییم اگر نام تجاری شرکت ما تبدیل به یک برند بشود، دیگر نیازی به تبلیغات گسترده حتی نداریم. فقط نیاز به تبلیغاتی داریم که نام برند ما بر سر زبان بماند.

برای تبدیل شدن نام شرکت و به یک برند و بر سر زبان افتاد نام تجاری یمان، کافی ست با طراحی سایت مناسب و بهینه سازی سایت ، البته بعد از انتخاب نام برند و ثبت شرکت و نام آن، اقدام به تبلیغات برای خود نماییم.

در دنیای اینترنت این کار را بازریابی اینترنتی می نمامیم که با آن در مباحث قبل آشنا شدیم. بازرایابی اینترنتی کمک شایانی به ما در تبدیل شدن نام تجاری شرکت ما به یک برند خواهد نمود.

مزیت های برند سازی چیست؟

اگر ما برای نشان تجاری خود بتوانیم برند سازی انجام بدهیم و برند شرکت ما در ذهن مردم ماندگار شود مزیت های فراوانی خواهد داشت. مهمترین آن این می باشد که شرکت ما مشتریان وفادار خود را پیدا می نماید و خود آنها برای شرکت ما نماد تبلیغات خواهد شد.

مزیت برند سازی

در اینجا 5 مزیت عمده برند سازی را برای شما عنوان می نمایم :

  • اعتبار شما را تایید نموده و افزایش می دهد: داشتن یک نام تجاری که برند سازی شده است خود دلیل اعتبار برای شرکت ما می باشد.
  • برند باعث می شود مشتریان به راحتی شما را تایید کرده و محصولات شما را خریداری نمایند.
  • تعداد مشتریان وفا دار به شما را افزایش می دهد.
  • باعث ایجاد شناخت در بین مشتریان شده و ارتباط حتی عاطفی بین شرکت شما و محصولات شما با آنها برقرار خواهد شد.
  • پیام و شعار شما را به خوبی در بین مخاطبان انتقال خواهد داد.

در طراحی سایت خود برای انتخاب نام دامنه و نام وب سایت خود می توانیم با نکات برند سازی و همچنین بهینه سازی سایت ، نامی انتخاب نماییم که در آینده ای نزدیک بر سر زبان ها خواهد افتاد.

کافی ست برای بهترین بودن فقط از امروز شروع نماییم. زیگ زیگلار

کمپین برند سازی چیست؟

در دنیای بازاریابی اینترنتی و بازاریابی جهانی، برای شرکت های معتبر و شرکت های جهانی هدف فقط جذب مشتری برای یک فروش نمی باشد. امروزه شرکت های معتبر به دنبال بدست آوردن مشتریان و مخاطبان وفادار می باشند. مشتریانی که بعد از خرید از ما برای خرید های دوباره و خدمات کالای خریداری شده، فقط و فقط به طرف شرکت ما جذب شوند.

برای این کار افراد متخصصی در کنار هم جمع شدند تا بتوانند مسائل مربوط به جذب و حفظ مشتری را در کنار شرکت ها مطالعه، و راهکارهای مناسب ارائه دهند.

یکی از راهکارهای که این متخصصان به آن رسیده اند، که در جذب مخاطبان و جذب مخاطبان وفا دار بسیار تاثیر گذار است، برند سازی می باشد.

برای این منظور و برای اینکه بتوانیم یک نام را به عنوان برند در جهان معرفی کنیم، جامعه از متخصصان بازاریاب و متخصصان علوم مختلف در کنار هم جمع شده اند که به این جمع و این شرکت به وجود آمده، کمپین برند سازی می گویند.

متخصصانی گوناگونی در این کمپین برند سازی در کنار هم جمع شده اند، از جمله متخصصان زبان ها و گویش های مختلف جهان، که حتی بر روی تلفظ یک نام و یک برند کار می کنند که در تمام زبان های زنده ی دنیا یکسان باشد. متخصصانی بر روی تاثیر جلوه تصویری یک برند مطالعه انجام می دهند، تا تاثیر گذار ترین شکل و آرم را برای ما بسازند.

تمام این فعالیت ها در کمپین های برند سازی انجام می شود تا یک برند به وجود آید. 

در جهان ارتباطات امروز طراحی سایت کمک شایانی در زمینه برند سازی و جذب مخاطبان به ما کرده است، که ما از طریق وب سایت خود و طراحی سایت که در آن اصول بهینه سازی سایت رعایت شده است می توانیم به معرفی برند خود در جهان به موفقیت دست پیدا نماییم.

انواع برند سازی را نام ببرید؟

برای برند سازی امروزه دسته بندی های مختلفی ارائه کرده اند، که معتبر ترین دسته بندی برند سازی که در این مقاله از طراحی سایت ارائه شده است، عبارتند از :

  1. برند سازی دیجیتال: مهمترین نوع از برند سازی می باشد که می توانیم از طریق طراحی سایت به این هدف برسیم. البته باید طراحی سایت ما به گونه ای باشد که تمام روش های بهینه سازی سایت در آن رعایت شده باشد. وگرنه موتور های جست و جو نمی توانند ما را شناسایی نمایند. علم طراحی سایت امروزه کمک بزرگی به ما در تجارت الکترونیک و جذب مخاطب و مشتری نموده است، همچنین توانسته با استفاده از گستره ی زیاد مخاطبانش کمک بزرگی به کمپین برند سازی، در ایجاد یک برند نماید.
  2. برند سازی از طریق مشارکت : که می توانیم با مشارکت با برند های بزرگ و قدیمی به هدف برند سازی برای شرکت خود دست یابیم.
  3. برند سازی کشوری: در این نوع برند سازی هدف جذب توریست برای یک کشور می باشد. به معنای عام تر می توانیم بگوییم برند کردن نام یک کشور در یک زمینه ی خاص، مثلا نام کشور ایتالیا را همگان در جهان امروز با آثار هنری هنرمنداش می شناسند، و یا کشور عزیزمان ایران را با بناهای تاریخی فراوان خود در جهان می شناسند.
  4. برند سازی شخصی: در این برند سازی یک فرد و شخص را به عنوان یک چهره ی شاخص در زمینه فعالیت خود شناخته خواهد شد، مثلا بازیگری و تخصص علمی و... ، که این کار باعث ایجاد شهرت برای فرد و جذب مخاطب و مشتری بیشتر برای فعالیت او نیز خواهد شد
  5. برند سازی علّی: برند سازی برای موسساتی می باشد که منجر به اعمال خیر خواهانه می شود، مثل موسسه محک که امروزه در بسیاری از نقاط سطح شهر نام آن را شنده ایم و به انجام امور خیر خواهانه می پردازد.

برندهای ایرانی رو به بازاریابی محتوا آورده اند

برندهای ایرانی رو به بازاریابی محتوا آورده اند

Content Marketing یا بازاریابی از طریق محتوا یکی از جدیدترین روش های برقراری ارتباط با کاربران و مشتریان است. برخی از برندها به جای آن که برای نمایش تبلیغات خود در سایت های اینترنتی دیگر هزینه کنند به بازاریابی محتوا رو آورده اند. بودجه ای که برای ساخت و نمایش تبلیغات اینترنتی اختصاص دهده بودند را صرف ساخت و طراحی سایت کرده و عده ای را برای جمع آوری مقالات ویا استخدام متخصص برای پاسخگویی به مشتریان می کنند.

بازاریابی محتوا چیست؟

یعنی ساخت و انتشار انواع گوناگون محتوایی مانند محتوای متنی، تصویری و یا ویدئویی مرتبط با حوزی فعالیت به منظور جذب، تصاحب و درگیرنمودن جامعه با هدف خلق ارزش از جامعه.

شما هم اکنون در بازاریابی محتوایی شرکت طراحی سایت مبنا قرار گرفته اید! به عبارت دیگر شرکت طراحی سایت مبنا تلاش کرده است با تولید محتوای با ارزش و مرتبط به سایت و طراحی سایت با طراحان سایت و وب سایت نویسان جامعه ارتباط موثری برقرار کند و این یک نمونه ی دقیقی از بازاریابی محتوا است.

اگر زمینه ی فعالیت شما در زمینه ی طراحی سایت است شما نباید در زمینه ی هنرهای رزمی محتوا تولید کنید. چرا که هیچ ربطی به هم ندارند و تمام هزینه ای که برای بازاریابی محتوا کرده اید بدون هیچ ثمره مثبتی از بین خواهد رفت.

برند همراه اول سایتی برای خود راه اندازی کرده و در حوزه ی فعالیت خود محتوا تولید می کند. به این ترتیب جدا از آن که اشتغال زایی شده تعداد مطالب بیشتری به نام همراه اول در اینترنت پخش می شود.

وب سایت ninisite نیز مثال دیگری از بارزاریابی محتوا است. در این سایت بخوبی از این بازاریابی استفاده کرده اند و مادران وپداران می توانند از آن ها بهره ببرند. در این سایت قسمت هایی برای تبادل نظر، پرسش و پاسخ و کلوب وجود دارد که بسیاری از کاربران می توانند پاسخ و نیاز های خود را در همین کلوب و پرسش و پاسخ بدست بیاورند.

سایت دیگر کلوپ مشتریان سایت شرکت ویتانا است. این سایت به غیر از تولید محتوا به پرسش و پاسخ می پردازد. مادرها سوالات خود را مطرح می کنند و متخصصین به آن ها پاسخ می دهند. از طرفی برای نام متخصصین بر سر زبان ها می افتد و بر تعداد مراجعه کنندگانشان اثر مثبت خواهد داشت.

از جمله شرکت های دیگر که از این تکنیک استفاده می کنند شرکت ماکروسافت است این شرکت بخش قابل توجهی از بودجه بازاریابی و تبلیغات خود را صرف این شیوه ی نوین می کند.

 

5 نکته برای شروع بازاریابی محتوا

1.شروع ابزاریابی با محتوا: نقطه ی شروع وب سایت خودتان است. وب سایت هر شرکتی مکانی است که مشتریان بار ی جستجو اطلاعات به آن مراجعه می کنند. پس از کامل بودن اطلاعات مطمئن شوید.

2.اطلاعاتی را تولید کنید که پوشش عمومی داشته باشد: بهتر است برای خریدن زمان از بانک اطلاعاتی و یا کتابخانه مقلات آموزشی و پژوهشی استفاده کنید. در هنگام ویرایش و تدوین نیاز های مشتریان را مد نظر داشته باشید. و قسمت هایی را که مشتری را از خرید منصرف می کند را پاک کنید.

3.تدوین سوالات و پاسخ ها برای ایده سازی محتوا:در بازاریابی محتوا باید به مشتری بینش و اطلاعاتی را که نیاز دارند عرضه کنیم. بطور مثال شرکت طراحی سایت مبنا با بارگذاری مقاله ها و ویدئو ها برنامه نویسیHTML آموزش می دهد.

4.برای بازاریابی محتوا اول یک وب سایت و سپس یک وبلاگ ایجاد کنید: پس از تولید محتوا وبلاگ نویسی را آغاز کنید. برای بازاریابی محتوا شما باید از سئو استفاده کنید و وبلاگ را بر روی سایت میزبانی کنید. بطور منظم سایت شما باید به روز شود تا برای کاربران و مشتریان مطالب تازه برای مطالعه وجود داشته باشد. لینک وبلاگ خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

5.به اصول گرامری و تلفظی دقت کنید: محتوا باید دارای ادبیات صحیح و دارای ساختار و ویرایش مناسب، خوانا و گویا باشد. غلط تایپی و گرامر ضعبف مخاطبان را از خواندن باز می دارد.

تاثیر طراحی سایت در برندسازی

تاثیری که طراحی سایت بر روی برند سازی دارد بر هیچکس پوشیده نیست. در ادامه این بخش از شرکت طراحی سایت مبنا به طور مفصل در مورد این موضوع و تاثیر طراحی سایت در برندسازی صحبت خواهیم کرد.

همه ی ما میدانیم که برای آنکه بتوانیم در دنیای پر رقابت امروز پیروز باشیم نیازمند یک نام تجاری ( برند) هستیم، داشتن برند معتبر میتواند علاوه بر جلب اعتماد کابران و مشتریان باعث شناخته شدن بیش از پیش کسب و کار ما خواهد شد.

توجه داشته باشید که برند شما می تواند احساسات شما را به مشتریانتان انتقال دهد پس باید درباره تاثیر برند خود بر مشتریانتان اطلاعات کامل و کافی داشته باشید.

همانطور که میدانید برخی برندها به صورت جهانی کار میکنند و شما میتوانید در بسیاری از کشور ها برند و محصولات آنها را مشاهده نمایید این در حالی است که برخی برند ها، حتی در کشور خود نیز محبوبیتی نداشته و اصلا شناخته شده نیستند.

راه و روش های بسیاری وجود دارد تا شما بتوانید برند خود را به جهانیان معرفی کرده و نسبت به جلب نظر آنها به استفاده از کالا و یا خدمات خود اقدام کنید.

طراحی سایت یک شرکت میتواند نقش قابل توجهی در اطلاع رسانی ، افزایش سطح آگاهی، ایجاد اعتبار برای برند و... نقش اساسی ایفا نماید، به همین خاطر است که امروزه طراحی سایت بخش جدا نشدنی از برند سازی اینترنتی می باشد. همواره به یاد داشته باشید که وب سایت شما میتواند فاصله شما و مشتری هایتان را به حداقل برساند و در مشتری حس اعتماد را ایجاد نماید.

در امر برند سازی، بازاریابی آنلاین ، بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی نقش حیاتی در موفقیت برند شما خواهند داشت. در این بین برخی عوامل بیشترین تاثیر را در برند سازی وب سایت شما خواهند داشت که به صورت مختصر در زیر آورده شده است:

طراحی سایت: برای طراحی سایت خود باید در نظر داشته باشید که طراحی وب سایت شما به نوبه ای طراحی شده باشد که راحت ترین دسترسی را برای کاربران به همراه داشته باشد.

محتوای وب سایت: محتوای وب سایت شما برگ برنده شما در طراحی سایت می باشد زیرا به وسیله متنی که در وب سایت شما منتشر می شود میتوانید با مشتریان خود ارتباط مستقیم داشته باشید. پس برای اینکه برند پر ابهتی داشته باشید باید بهترین محتوا را برای وب سایت خود ایجاد نمایید.

رنگ و فونت: رنگ مورد استفاده در وب سایت شما میتواند احساسات را به مشتری منتقل کند پس باید بر روی انتخاب رنگ وب سایت و فونت های استفاده شده در آن بیشترین دقت را داشته باشید.

طراحی لوگو: لوگو تصویر تجاری شماست که در ذهن مخاطب هک میشود و پس از شنیدن نام، برند شما در ضمیر ناخداگاه آنها تشکیل میشود. لوگو میتواند یک طرح ساده باشد و یا طرحی گرافیکی که نشان دهنده حوزه فعالیت شما باشد.

در انتها باید گفت که یک طراحی سایت حرفه ای میتواند هویت برند شما را تشکیل دهد و تاثیر بسیار زیادی بر روند رشد برند شما داشته باشد. شما میتوانید با شماره 6123-021 تماس گرفته و با مشاورین شرکت طراحی سایت مبنا درباره تاثیر یک طراحی سایت خوب بر برند سازی گفت و گو نمایید.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
اميرحسين شادكام ... :
15 4
با تشكر از توضيحات
فرهاد :
5 1
پروسه برندینگ نیازمند راهکارهای تفکر محور و تعریف شده ای هستش که هماهنگی و تعاملی بهینه و مطلوب فی ما بین تمام فعالیت های مرتبط بـا مشتری را برای هر ســازمان ایجاد می کنه که اگر در غیر این صــورت باشه می تونه تاثیر منفی روی مخاطبین برند داشته باشد . با مطالعاتی که من داشتم دریافتم که طراحی و برندینگ توی چهار مرحله انجام می گردد : اول طراحی و برندینگ با مطالعه بازار هدف و ایجاد شخصیت برند انجام میشه دوم طراحی Object ها و هویت درون سازمانی سوم طراحی برندینگ و خلق تمامی Object ها چهارم طراحی و برندینگ با مطالعه بازار و به روز نگه داشتن برند که به اعتقاد من مرحله اول از همه مهمتر است .
مدیریت : سپاس از به اشتراک گذاشتن نظرتون با ما و سایر دوستان در مورد برندسازی
علیرضا :
3 0
با تجربه ای که من توی بحث برندینگ و برندسازی کسب کردم به این نتیجه رسیدم که در اولین مرحله طراحی و برندینگ با مطالعه بازار هدف و ایجاد شخصیت برند باید آغاز شود که یکی از مهمترین بخش ها در طراحی برندینگ , مطالعه دقیق بازار و شناخت ابعاد وجودی سازمان در آن بازار خواهد بود . بدین معنی که بتوان برای یک سری از سوالات مانند : مشتریان این بازار چه تفاوتی برای شما با دیگر رقبایتان قائل هستند ؟ محصولات و یا خدمات شما در چه زمان و یا مکان هایی با مشتریانتان ارتباط برقرار می کند ؟ مواد و محتوای ایجاد و یا ساخت خدمات و محصولات شما چیست ؟ در 5 سال آینده برند خود و ابعاد سازمانی خود را چگونه تصور می نمایید ؟ پاسخ هایی مناسب یافت . که پاسخ این سوالات و تجزیه و تحلیل آنها آغاز فرآیند طراحی و برندینگ خواهد بود که شخصیت اصلی برند هم در این مرحله به تصویر کشیده خواهد شد .
رضا :
0 0
به اعتقاد بنده برند هر سازمان , تجارت و کسب و کاری بیانگر هویت آن مجموعه است و رابطه مستقیمی با اهداف آن سازمان در راستای معرفی , بازاریابی , ارتباط با مشتریان و در نهایت فروش محصول یا ارایه خدمات دارد . به همین علت انتخاب نام و نشان تجاری متناسب , هدفمندی پروسه معرفی برند و بازاریابی برنامه ریزی شده باید از درجه اهمیت بالایی بر خوردار باشد . بعد از طراحی و برندینگ با مطالعه بازار هدف و ایجاد شخصیت برای برند می بایست به دو مقوله مهم طراحی Object ها و هویت درون سازمانی پرداخت که منظور از طراحی Object ها , طراحی لوگو و نشانه – ست اداری – کارت ویزیت – طراحی بسته بندی و .... می باشد که در این طراحی ها معمولا اتود زدن های دستی بر روی کاغذ می باشد که ممکن است این طرح ها 10 ها بار تغییر کنند تا که جوهره وجودی در طراحی برندینگ نمایان شود که به نظر من گرافیست در این مرحله می تواند هنر خود را نشان دهد . هویت درون سازمانی هم باید مانند یک معمای ساده در لوگوی برند شما نمایان شود . آنگاه مخاطب شما فقط با کمی تامل کردن پی به طرز تفکر شما خواهد برد که فقط و فقط 3 عنصر " شکل " ، " فونت " و " رنگ " هستند که هویت درون سازمانی را در طراحی لوگو نشان خواهد داد . یکی از علت هایی که باعث جا افتادگی برند در بین مردم و مشتریان می شود طراحی برندینگ و خلق تمامی Object ها است . Object هایی مانند : "طـراحی لوگو و نـشـانه" ، "طراحی ست اداری" ، "طراحی کارت ویزیت" ، "طراحی بسته بندی" ، " خدمات پس از فروش " و " نمونه کارها " . یکی از مهم ترین و بحث برانگیزترین مراحل پایانی طراحی و برندینگ با مطالعه بازار و به روز نگه داشتن برند ادامه خواهد یافت که در این مرحله شما باید رفتار این نوزاد نوپا را با مشتریان خود رصد نمایید , آیا این کودک توانایی ارتباط با مشتریانتان را دارد ؟ سعی نمایید در گذشت زمان این نوزاد را تربیت نمایید تا بزرگ شود . این را بدانید که " برند " شما تا زمان حیات سازمان شما نیاز به تربیت و پشتیبانی دارد و در نهایت فعالیت هایی که هر شرکت می بایست در واحد برندینگ دارا باشد به شرح زیر می باشد : شناسایی بازار مخاطبین برند به صورت کاربردی معرفی صحیح و دقیق قابلیت های سازمان به مشتریان طراحی و انتخاب نام و نشان تجاری متناسب با هویت برند شناخت بازار های هدف جانبی برند جهت تکمیل فرایند بازاریابی تجزیه و تحلیل میزان فروش احتمالی برند در بازه های زمانی مشخص ارائه راهکارهای به روز و تبلیغات هدفمند در حوزه معرفی برند در بازار تحلیل رقبای برند و ارائه راهکارهای مناسب جهت برتری نسبت به رقبا تهیه و تنظیم گزارش های آماری جهت کارشناسی پیشروی فرایند برند سازی انجام آزمایش های لازم جهت تمکیل و یا ویرایش سبد کالا یا خدمات سازمان
امید آهنگرانی :
2 0
برندسازی اکنون تعریفی جز ساخت یک حس,درگیری ذهن و قلب مخاطب و بخشی از زندگی وی شدن ندارد. لوگو و شعار و .. شنا کردن نیست.تنها لباس دراوردن برای ورود بهد آب است.زمانی شنا میکنیم که بخشی از زندگی مخاطب شویم
سندباد :
0 0
ممنون از سایت خوبتون برای من و کسب و کارم در سایت سندباد خیلی مفید بود
نادیا :
0 0
من برای شروع کارم باید از کجا سروع کنم
مدیریت :

سلام. وقت بخیر. همکاران ما جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت نام تجاری :
0 0
ثبت برند چیست ؟ ثبت برند جاری می تواند کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را ز کالاها یا خدمات سایر شرکت ها با اشخاص متمایز نماید