هوشمندی تجاری چیست

10 / 10
از 1 کاربر

از دیگر مباحثی که در بخش مقالات طراحی سایت و بازاریابی اینترنتی قصد مطرح کردن آن را داریم ، در زمینه هوش تجاری میباشد. شرکت­‌ها دائما اطلاعاتی تولید می‌کنند که برای ذخیره­ آن­ها تعداد زیادی نرم‌­افزار مانند اکسل، اکسس و انواع دیتابیس‌­های مربوط به بخش‌­های مختلف سازمان (مانند بخش تولید، مالی، فروش و …) مورد نیاز است. این اطلاعات برای شرکت­‌ها بسیار ارزشمند است، ارزشی فراتر از اینکه بدانند لیست فروش آن­‌ها دیروز، هفته­ یا ماه گذشته چه بوده ­است، این اطلاعات، کاربردی وسیع‌‌­تر دارد.

مثلا بررسی روند فروش برای طراحی روش­‌های موثر بازاریابی و تشخیص منابع مناسب برای اختصاص به هر واحد فروش، تجزیه و تحلیل روند عملکرد شرکت و رفتار مشتریان برای اطمینان از اینکه آیا محصولات آن­ها مناسب برای حضور و رقابت در بازار هست یا نه و برنامه‌ریزی برای توسعهٔ کسب­‌و­کار. به زبان ساده­، شرکت­‌ها از این اطلاعات در راستای بیشینه کردن درآمد و سود خود استفاده می­‌کنند اما استفاده از نرم‌افزارهای متعدد برای این کار، باعث می­‌شود بازیابی و تجزیه و تحلیل به‌هنگام اطلاعات به سختی صورت گیرد. در اینجاست که بحث هوشمندی تجاری یا (Business Intelligenc) مطرح می­‌شود.

ابزارهای هوشمندی تجاری ضمن کمک به تصمیم­گیری بهتر، کاهش هزینه‌­ها و شناخت فرصت‌های جدید به مدیران امکان می‌دهد فرآیندهای ناکارآمد کسب‌­و­کار خود را شناسایی کنند.

هوشمندی تجاری (BI)، عبارتی کلی است که به مجوعهٔ اپلیکیشن­‌ها و نرم‌­افزارهای کاربردی لازم برای تجزیه و تحلیل اطلاعات خام یک سازمان گفته می­‌شود. BI شامل مجموعه‌ای از فعالیت­‌های مختلف از جمله استخراج و جست­‌و­جوی داده‌ها، پردازش تحلیلی آنلاین و ارائهٔ گزارش‌های کاربردی است. شرکت‌ها از ابزارهای هوشمندی تجاری برای کمک به تصمیم­‌گیری بهتر، کاهش هزینه­‌ها و شناسایی فرصت­‌های جدید کسب‌­و­کار استفاده می­‌کنند و مهم­‌تر از آن اینکه به مدیران کمک می‌کند تا فرآیندهای کسب­‌و­کار ناکارآمد خود را که نیازمند مهندسی مجدد است، شناسایی کنند.

هوشمندی تجاری

همهٔ شرکت­‌ها باید از اطلاعات جمع­‌آ‌وری شده طی فعالیت­‌های خود گزارش تهیه کنند. در واقع هر مدیری، مدیر بالاتری دارد که باید به او گزارش دهد. پیش از این برای این کار لازم بود تا اطلاعات لازم از پایگاه داده‌ها استخراج شده و پس از انتقال به دیسک در اختیار فردی که موظف به ارائهٔ گزارش است قرار گیرد که این کار توسط بخش IT انجام می­‌گرفت. سپس فرد باید زمانی را صرف تنظیم آن اطلاعات خام می­‌کرد و این کار نیازمند ساعت­‌ها و گاهی روز­ها تلاش بود، در نتیجه گزارش مربوط به هر فعالیت روزها یا هفته‌­ها بعد از اتمام آن فعالیت در اختیار مدیران قرار می‌­گرفت و این فرایند برای ارائهٔ هر گزارش تکرار می­‌شد.
هوشمندی تجاری این مشکل را حل کرد و باعث شد فرآیند استخراج اطلاعات و تهیهٔ گزارش به صورت خودکار انجام­ پذیرد و نقش IT و افرادی که موظف به استخراج گزارش از داده­‌های خام بودند از میان برداشته شود، در این روش، گزارش‌ها همزمان با فعالیت­‌ها و بدون محدودیت مکانی در اختیار مدیران قرار گرفته و به آن‌­ها این امکان را می­‌دهد که به ‌صورت لحظه ­به ­لحظه بر فعالیت بخش­‌های مختلف سازمان نظارت داشته­ باشد. مدیریت درصورت نیاز می‌تواند جزئیات مربوط به هر شاخص را تا جزئی‌ترین سطح مشاهده کند. برای مثال اگر شاخص رشد درآمد وضعیت مطلوبی نداشته باشد، مدیر می‌تواند روند فروش را به تفکیک محصول، گروه مشتری، منطقه جغرافیایی، مرکز فروش و غیره مشاهده کند و به ریشه‌یابی و اصلاحات لازم برای بهبود وضعیت بپردازد.

BI برای تهیهٔ گزارش‌های دقیق، از اطلاعاتی که به­‌طور اتوماتیک از دیتابیس­‌ها استخراج می­‌شوند، استفاده می‌کند و از این گزارش‌ها به منظور تصمیم­‌گیری­‌های مهم در کسب‌­و­کار استفاده می‌شود، برای مثال تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه تولید چه کالاهایی باید متوقف شود و چه کالاهای جدیدی تولید شود نیازمند این است که مدیران اطلاعاتی دقیق در گزارش‌های خود داشته ­باشند. پس در این راستا امنیت داده‌­ها اهمیت اساسی می­‌یابد.
موضوع دیگری که باعث استقبال از BI و گسترش آن شد، مساله امنیت اطلاعات بود.

قبل از مطرح شدن هوشمندی تجاری، به محض استخراج اطلاعات و ذخیره­ آن بر روی صفحات ­گسترده، امکان سوء استفاده از طریق کپی‌­برداری و سرقت اطلاعات تا حد زیادی افزایش می­‌یافت و روزانه موارد بسیاری از افشای اطلاعات سری که به­‌دلیل سهل‌انگاری اتفاق می‌افتاد اما اکنون اطلاعات از طریق ارتباطات کامپیوتری درون شرکت در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد و هرکس تنها می­تواند به اطلاعاتی دسترسی داشته ­باشد که برای انجام وظایف خاص شغلی خود به آن نیاز دارد.

تاریخچه

هانس پیتر لون از پژوهشگران IBM در مقاله‌ای در سال ۱۹۵۸، برای اولین بار از عبارت هوشمندی تجاری (business intelligence) استفاده کرد. او هوشمندی را این‌گونه تعریف کرده ­­بود: «توانایی درک روابط متقابل بین حقایق موجود به­ گونه­ای که فعالیت­ها را به سمت هدف مطلوب هدایت کند.»

هوشمندی ­تجاری به گونه­‌ای که امروزه مطرح می­‌شود، شکل تکامل­‌یافته‌ی سیستم­‌های تصمیم‌­گیری پشتیبان است که استفاده از آنها از سال ۱۹۶۰ آغاز شده و تا اواسط ۱۹۸۰ ادامه یافته ­است.

در سال ۱۹۸۹، هوارد درسنر که بعدها از تحلیلگران موسسه گارتنر شد، هوشمندی تجاری را به عنوان عبارتی برای «توصیف مفاهیم و روش­‌هایی برای بهبود تصمیم‌گیری‌های مربوط به کسب‌­و­کار با استفاده از سیستم­‌های پشتیبان مبتنی بر داده‌ها و واقعیت‌ها» به ­کار برد و از اواخر سال ۱۹۹۰ بود که این مفهوم به­‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

چه شرکت­‌هایی از هوشمندی تجاری استفاده می­کنند؟

رستوران­های زنجیره­ای بزرگی همچون Hardee’s، Wendy’s، Ruby Tuesday و T.G.I. Friday’s از جمله کاربران عمدهٔ نرم‌افزارهای هوشمندی­‌تجاری هستند. آن­ها از BI برای تصمیم‌گیری­‌های استراتژیک خود استفاده می‌کنند، مانند اینکه چه محصولات جدیدی را به منوی خود اضافه کنند، ارائهٔ چه غذاهایی را متوقف کنند یا کدام فروشگاه­‌ها را که عملکرد ضعیفی دارند تعطیل کنند.

همچنین برای مسائل تاکتیکی مانند مذاکره و بستن قرارداد با تولیدکنندگان موادغذایی و شناسایی فرصت­‌هایی برای بهبود فرآیندهای ناکارآمد خود از این ابزار استفاده می­‌کنند. کمک موثر BI به رستوران­‌ها زنجیره­ای در راه­‌اندازی زیرمجموعه­‌ها و کسب­‌و­کارهای جدید، باعث ارزش آفرینی قابل توجهی برای آن­ها شده است.

یکی از اجزای مهم سیستم‌های هوشمندی­‌تجاری، تجزیه ­و ­تحلیل کسب­‌و­کار است که برای موفقیت شرکت­‌ها در طیف وسیعی از صنایع ضروری است، اما بیشتر برای نقش آن در موفقیت تیم­‌های ورزشی حرفه‌­ای شهرت دارد.برای مثال تیم فوتبال آمریکایی New England Patriots با استفاده از ابزارهای تحلیلی توانست در طول چهار سال، سه ­بار قهرمان مسابقات Super Bowl شود. این تیم از داده­‌ها و مدل‌های تحلیلی بسیاری در داخل و خارج از میدان استفاده می­‌کند و مربیان و بازیکنان آن به دلیل بررسی دقیق فیلم­ بازی­‌ها و مطالعهٔ احتمالات آماری مربوط به نتایج بازی­‌ها شهرت دارند.

در خرده‌­فروشی، فروشگاه‌های وال­مارت با استفاده از طیف وسیعی از داده‌­ها و تجزیه ­و ­تحلیل‌­های سازمان­‌یافته برای تسلط خود بر این صنعت استفاده کرده­‌است. آمازون و یاهو نیز فقط سایت­‌های تجارت الکترونیک نیستند بلکه شدیدا تحلیلی هستند و روند «آزمون­ و یادگیری» را برای انجام تغییرات در کسب­‌و­کار خود در پیش گرفته­‌اند. شرکت  Capital one (تولید کنندهٔ کارت­‌های اعتباری) سالانه بیش از ۳۰۰۰۰ آزمایش انجام می­‌دهد تا مشتریان مطلوب را شناسایی کند و قیمت مناسبی برای کارت­‌ها اعتباری خود پیشنهاد دهد.

چه کسی باید استفاده از ابزارهای هوشمندی­ تجاری را در سازمان به ­پیش برد؟

به اشتراک­ گذاری، عاملی حیاتی برای موفقیت پروژه­‌های BI محسوب می­‌شود زیرا هر کس که در روند انجام پروژه درگیر است باید دسترسی کامل به اطلاعات داشته­ باشد تا بتواند از این طریق شیوهٔ کاری خود را تغییر دهد. اجرای پروژه­‌های BI باید از گروه مدیران ارشد آغاز شود اما گروه بعدی باید مدیران فروش و کارمندان آن­ها باشند، زیرا این گروه مسئول افزایش میزان فروش شرکت هستند و معمولا به ­نسبت میزان توانمندی در این زمینه به آن­ها پاداش تعلق می­‌گیرد.

به همین  دلیل از هر ابزاری که آنان را در این مسیر یاری کند استقبال می‌­کنند. البته استفاده از امکاناتی که BI فراهم می‌کند آسان است و اطلاعات حاصل از آن نیز قابل اطمینان و دقیق است. به کمک سیستم­‌های BI کارمندان فعالیت‌­های فردی و گروهی خود را بهبود می­‌بخشند و نهایتا عملکرد تیم­‌ فروش بهبود می­‌یابد. وقتی مدیران فروش تفاوت زیادی در عملکرد تیم‌­­های مختلف مشاهده­ کنند، سعی می­‌کنند تیم­‌های عقب‌مانده­ را نیز ارتقا دهند.

وقتی کاربرد BI از طریق تیم فروش توسعه یابد، سازمان می­‌تواند از آن به عنوان اهرمی برای قرار دادن سایر بخش­‌ها در مسیر به­‌کار­گیری هوشمندی­‌ تجاری استفاده کند. زیرا مسلما این گروه آنقدر از تاثیر BI در ارتقای خود سخن می­‌گویند که تمام سازمان برای به کارگیری این روش ترغیب می­‌شود.

چگونه می­‌توان سیستم هوشمندی ­تجاری را پیاده‌­سازی کرد؟

به­ هنگام ترسیم مسیری برای پیاده سازی هوشمندی­ تجاری، قبل از هر چیز شرکت­‌ها باید به تجزیه و تحلیل روش‌های تصمیم­‌گیری خود بپردازند و اطلاعاتی را که مدیران برای تصمیم‌­گیری‌‌های سریع‌تر و مطمئن‌تر به آن­ها نیاز دارند را مدنظر قرار دهند، و اینکه تمایل دارند این اطلاعات چگونه در اختیارشان قرار گیرد (مثلا به‌­صورت آنلاین، گزارش، نمودار یا هارد­کپی). بحث دربارهٔ نحوهٔ تصمیم­‌گیری در شرکت باعث می­‌شود بفهمند که سازمان نیاز دارد تا چه نوع اطلاعاتی را جمع‌­آوری، تحلیل و در سیستم BI خود منتشر کند. سیستم­‌های ­هوشمندی­ تجاری مناسب نیازمند ارائه­ چارچوب مشخص هستند مثلا این کافی نیست که گزارش دهیم میزان فروش دیروز X بوده و یک سال قبل در همین روز Y، بلکه باید فاکتورهای موثر بر کسب‌­و­کار که منجر به این مقادیر می­‌شود را نیز به عنوان داده­ی ورودی در اختیار سیستم قرار داد.

مانند بسیاری از پروژه­‌های تکنولوژی، درمورد سیستم هوشمندی تجاری نیز اگر کاربران در استفاده از آن حس تردید و عدم اطمینان داشته ­باشند و استفاده از آن را نپذیرند، این روش نتیجه‌­بخش نخواهد بود اما زمانی که پروژه‌های هوشمندی تجاری به شکلی استراتژیک پیاده‌­سازی شده و مورد استفاده قرار گیرد، منجر به تغییرات اساسی در جهت بهبود عملکرد و تصمیم‌گیری‌های شرکت‌ها می‌شود.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
آموزش طراحی سایت
مقاله هدف از طراحی سایت
مقاله فرآیند هایی که وب سایت می بایست از آنها حمایت کند
مقاله مخاطبین وب سایت
مقاله مینیمالیسم اصل اساسی در طراحی وب سایت
مقاله اصولی که باید در طراحی وب رعایت کرد
مقاله مقدمه آموزش طراحی سایت
مقاله آموزش html در کنار آموزش طراحی سایت
مقاله آموزش css در کنار آموزش طراحی سایت
مقاله آموزش سئو در کنار آموزش طراحی سایت
مقاله نکاتی راجع به طراحی فروشگاه اینترنتی
مقاله بهینه سازی حجم صفحات وب و تاثیر آن بر طراحی سایت
مقاله اصول استفاده از رنگها در طراحی سایت
مقاله فرمت های گرافیکی در طراحی سایت
مقاله اشتباهات رایج در طراحی سایت
مقاله المانهای آزار دهنده در طراحی وب سایت
مقاله ویژگی های یک وب سایت موفق
مقاله نحوه تعمیر و نگهداری سایت
مقاله روش پیدا کردن اولین مشتری در طراحی سایت
مقاله تفاوت http با https در امنيت اطلاعات
مقاله هفت دلیل برای موفقیت وب سایت
مقاله روش هایی برای جذب بازدیدکننده وب سایت
مقاله فایرباگ چیست و کارکردن با آن چگونه می باشد؟
مقاله مزایا و معایب طراحی سایت های داینامیک
مقاله می خواهم طراح وب شوم
مقاله بازاریابی از طریق موتورهای جستجو
مقاله ریشه همه مشکلات رمز عبور:بگو نه به کلمات عبور به اشتراک گذاشته شده
مقاله چگونه در دنیای دیجیتال ارتباط خود را با مشتری مدیریت کنیم
مقاله معرفی کامل رشته فناوری اطلاعات
مقاله چگونه اقدام به برنامه ریزی استراتژیک کنیم
مقاله فناوری اطلاعات و موارد استفاده آن در مدیریت کسب و کار
مقاله طراحی یک چشم انداز عملی برای زندگی شما
مقاله وب سایت خود را به SSL مجهز کنید
مقاله هوشمندی تجاری چیست
مقاله مدیران پروژه موفق چه ویژگی هایی دارند
مقاله معرفی کامل دیسک های Blu-ray
مقاله هفت نکته کلیدی برای موفقیت در بازاریابی جهانی
مقاله نکات بازاریابی اینترنتی و بازاریابی ایمیل
مقاله اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی اینترنتی
مقاله Bounce Rate چیست و چگونه عمل می کند
مقاله مزایا و معایب سایت های فلش
مقاله اینفوگرافیک در طراحی سایت
مقاله W3C چیست ؟
مقاله تجارت و کسب و کارهای اینترنتی
مقاله انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری وب
مقاله دلایل عدم مطالعه محتوای وب سایت
مقاله تفاوت طراحی وب سایت و توسعه وب سایت
مقاله معماری در طراحی سایت و افزایش سود دهی
مقاله طراحی سایت روان یا Liquid Design
مقاله هفت روش دریافت نظر و کامنت در پست های وب سایت
مقاله مزایا و معایب پست مهمان در طراحی سایت
مقاله آموزش ساخت شناسه ایرنیک
مقاله آموزش تنظیم رابطه های مجاز دامنه در ایرنیک
مقاله چند نکته انکار ناپذیر در طراحی سایت
مقاله نکاتی در طراحی سایت های دو زبانه
مقاله نکات مهم برای جذب بازدید کننده
مقاله طراحی سایت واکنش گرا
مقاله اشتباهاتی که نباید در طراحی وب سایت مرتکب شد
مقاله نحوه افزایش سرعت ایندکس مطالب جدید سایت
مقاله علل عدم موفقیت وب سایت
مقاله CMS و مزایای استفاده از آن
مقاله اهمیت صفحه ی اصلی سایت در ترافیک وب سایت
مقاله چگونه یک وب سایت موفق داشته باشیم؟
مقاله چرا باید سایت داشته باشیم؟
مقاله چگونگی بیان درخواست به طراح سایت
مقاله چند نکته ساده که هر طراح وب باید بداند!
مقاله نکات طراحی سایت در سال 2014
مقاله اهمیت گالری تصاویر در وب سایت
مقاله جیمیل به شما پیشنهاد توقف دریافت ایمیلهای اسپم را می دهد
مقاله معرفی سرویس OptinMonster (کاربران را در سایت خود نگاه دارید)
مقاله چطور یک کامنت عادی برای من 650 دلار سودآوری کرد؟
مقاله برای مدیریت حرفه ای یک وبسایت به چه نیازمندید؟
مقاله گوگل درصدد ساختن آینده ای با دختران کدنویس است
مقاله معیارهای انتخاب طراح سایت
مقاله Hero header در طراحی سایت
مقاله استفاده از فضای منفی در طراحی سایت
مقاله اصول طراحی سایت برای نوجوان
مقاله طراحی سایت با دکمه های نامرئی
مقاله اینفوگرافیک چیست؟
مقاله تکنیک های طراحی سایت Infinite Scrolling
مقاله روند طراحی سایت در 2015 چگونه خواهد بود؟
مقاله بهترین ابزارهایی که برای طراحی سایت میتواند از آن ها استفاده کرد
مقاله نکات امنیتی که در طراحی سایت باید رعایت شوند
مقاله تکنیک آپلود کردن تصاویر به صورت فونت در طراحی سایت
مقاله طراحی سایت با فرمت فلش
مقاله طراحی سایت برای موبایل
مقاله روش های مختلف طراحی سایت
مقاله مقایسه سرعت اجرایی php با asp.net
مقاله مشتری جهنمی
مقاله طراحی سایت با RUP
مقاله طراحی سایت با روش پارالاکس
مقاله تاریخچه طراحی سایت (اینفوگرافیک)
مقاله با 6 قدم در گوگل سایتز سایت خود را به صورت رایگان بسازید
مقاله تفاوت بین توسعه دهندگان وب و طراحان سایت
مقاله کارت ویزیت طراح سایت
مقاله بیماری هایی که ممکن است یک طراح سایت به آن ها مبتلا شود.
مقاله نرم افزار موبایل یا سایت ریسپانسیو، کدام بهتر است؟
مقاله آموزش طراحی سایت ریسپانسیو و واکنشگرا
مقاله متا تگ viewport و استفاده از آن در طراحی سایت ریسپانسیو
مقاله مدیا کوئری و استفاده از آن در طراحی سایت ریسپانسیو
مقاله گوگل و طراحی متریال
مقاله چه مواردی در طراحی سایت برای کاربر آزار دهنده است؟
مقاله طراحی سایت کاربر پسند و کاربردی
مقاله ساخت Favicon
مقاله بهترین روش یادگیری طراحی سایت
مقاله چگونه یک طراح وب و یا شرکت طراحی استخدام کنیم؟
مقاله 20 گام برای پیاده سازی یک وب سایت عالی
مقاله بهترین دوره های آنلاین طراحی سایت
مقاله استفاده از تجربه بازی های رایانه ای در طراحی وب سایت
مقاله رفع مجازات گوگل
مقاله بهترین نوع فایل تصویر برای استفاده در وب سایت چیست؟
مقاله قرار دادن نقشه گوگل در سایت و شخصی سازی آن
مقاله نام و کد هگزا دسیمال رنگ ها برای استفاده در برنامه نویسی وب سایت
مقاله 10 اشتباه مهلک در طراحی سایت
مقاله کاربرد css در طراحی سایت
مقاله عوامل موثر در کیفیت طراحی سایت
مقاله ترکیب html و css در طراحی سایت
مقاله شغل های همگام با طراحی سایت
مقاله تفاوت وب سایت و وب پورتال
مقاله معایب پارالاکس در طراحی سایت
مقاله طراحی سایت اپن کارت
مقاله تم کلی طراحی سایت در سال 2016-2017 : تمایز
مقاله روند بد منظر در طراحی سایت 2016
مقاله طراحی سایت فروشگاهی بر پایه پرستاشاپ
مقاله ایجاد افکت سه بعدی در طراحی سایت
مقاله مقایسه طراحی سایت اپن کارت و پرستاشاپ
مقاله XSLT در طراحی سایت
مقاله نکاتی برای شروع طراحی سایت
مقاله راه های ایندکس کردن صفحات وب سایت توسط گوگل
مقاله چه عواملی به طراحی سایت اعتبار می بخشد؟
مقاله کیدل : موتور جستجو مناسب برای کودکان
مقاله 20 فونت برتر برای استفاده در طراحی سایت
مقاله مثال هایی از طراحی سایت آزار دهنده
مقاله 7 قانون در طراحی سایت موثر
مقاله 5 ابزار طراحی سایت جدید در سال 2016
مقاله عوامل تعیین کننده هزینه طراحی سایت
مقاله در شرکت طراحی سایت مبنا از چه تکنولوژی هایی برای طراحی سایت استفاده می شود؟
مقاله ابزار AMP چیست؟
مقاله نکاتی برای تبدیل شدن به یک استاد طراحی سایت
مقاله ساخت و طراحی سایت در گوگل
مقاله صفر تا صد طراحی سایت
مقاله طراحی سایت وردپرس
مقاله طراحی سایت تک صفحه ای
مقاله نرم افزار طراحی سایت
مقاله طراحی سایت فلت
مقاله هنگام طراحی سایت جدید از چهار اشتباه ساده طراحی سایت اجتناب کنید
مقاله معرفی کتاب طراحی سایت واکنش گرا و تطبیقی
مقاله علائم نیاز به طراحی سایت جدید
مقاله نکاتی مفید برای طراحی سایت جدید
مقاله تفاوت UX و UI در طراحی سایت
مقاله آنچه که باید در طراحی سایت بدانید
مقاله به منظور افزایش امنیت طراحی سایت چه باید کرد
مقاله تاثیر بلاگ در طراحی سایت
مقاله چگونه هزینه طراحی سایت را کاهش دهیم
مقاله نقش ویدئو در طراحی سایت
مقاله اصول طراحی صفحه بندی سایت
مقاله الگوریتم Rank Brain
مقاله طراحی سایت مستقل
مقاله مقایسه طراحی تخت و متریال دیزاین در طراحی سایت
مقاله روند طراحی سایت در سال 2017
مقاله 5 روش جدید در طراحی سایت در سال 2017
مقاله نکات روانشناسی ساده در طراحی سایت
مقاله اینفوگرافیک طراحی سایت رسپانسیو چیست
مقاله مقایسه فریم ورک بوت استرپ با متریال دیزاین
مقاله طراحی سایت بر مبنای احساسات
مقاله طراحی سایت سئو محور
مقاله فضای منفی در طراحی سایت
مقاله باید ها و نباید ها در طراحی سایت
مقاله درطراحی سایت از رنگ سبز طبیعی استفاده کنید
مقاله طراحی فروشگاه اینترنتی مناسب چه افرادی است؟
مقاله تاثیر طراحی فروشگاه اینترنتی در کسب در آمد
مقاله طراحی فروشگاه اینترنتی اختصاصی