معرفی سایت Stack Overflow استک اورفلو

6 / 10
از 5 کاربر

اگر شما در زمینه برنامه نویسی دستی داشته باشید حتما نام سایت Stack overflow به گوشتان رسیده است و از آن استفاده کرده اید.

ویکی پدیا آن را این گونه تعریف کرده است:

 یک سایت پرسش و پاسخ درباره ی حوزه وسیعی از مباحث برنامه نویسی و زبان های مختلف برنامه نویسی که توسط جف اتوود و جویل اسپولسکی در سال 2008 ساخته شده است.

 Administrator\files\UploadFile\stack overflow.png

در صفحه اصلی سایت Stack overflow خود را چنین معرفی کرده است:

Stack Overflow is a question and answer site for professional and enthusiast programmers. It's 100% free, no registration required

"استک اورفلو یک سایت پرسش و پاسخ برای برنامه نویسان حرفه ای و علاقمند است. استفاده از این سایت 100% رایگان است، بدون نیاز به ثبت نام."

اما به نظر من سایت استک اورفلو چیزی فراتر از یک سایت پرسش و پاسخ معمولی و با تالار های گفتگو متفاوت است. محتوای این سایت شامل" پرسش "و" پاسخ " است به زبان ساده تر هدف این سایت فقط پرس و پاسخ است. در سایت های پرس و پاسخ در اکثر مواقع سرعتر از تالار های گفتگ به نتیجه میرسد زیرا قسمت پاسخ به سوال و کامنت ها از هم جدا است.

سایت Stack overflow راه بهتری برای پیدا کردن جواب ها ابداع کرده اند. طراحی سایت Stack overflow به نحوی است که امکانی وجود دارد که شما به سوالات و جواب ها رای بدهید همین ویژگی سبب می شود که سولات خوب و جواب آن ها سریعتر یافت شود. همچنین با انتخاب بهترین پاسخ و جواب مانند تالار های گفتگو مجبور نیستید تمامی کامنت ها و پاسخ ها را مطالعه کنید.

از امکانات دیگر این است شما میتوانید بدون ثبت نام در این سایت عضو شوید و از آن بهره ببرید زیرا این سایت از OpenID پشتیبانی میکند. یعنی اگر شما در گوگل، یاهو و یا دیگر سرویس دهندگان OpenID عضو باشید در واقع عضو Stack overflow نیز هستید و تنها کافیست وارد شوید.

از امکانات جالب دیگر این سایت این است که به کاربران خود نشانه و مدال میدهد برای مثال اگر شما سوالی بپرسید و یا به سوالی پاسخ دهید و کامنتی قرار دهید و دیگر کاربران به آن رای زیادی دهند امکان دارد شما مدال طالا را دریافت کنید. در کل این سایت 3 دسته مدال دارد: مدال های طلایی، مدال های نقره ای و مدال های برنز. کاربرانی که این مدال ها را دریافت کرده اند در پروفایلشان در سایت ثبت میشود و  دیگران آن را مشاهده میکنند. همین امر باعث میشود که کاربران سایت شویق به فعالیت در سایت شوند.

سایت های  مشابه مانند Server Fault  به سایت خواهر Stack overflow معروف است. البته این سایت پرسش و پاسخ های خود را در زمینه ی Super User و شبکه ارائه میدهد.

سایت کینگ نیز یک سایت ایرانی پرسش و پاسخ است که از Stack overflow الهام گرفته است.

در مقاله معرفی سایت Stack Overflow (استک اورفلو) سایت پرسش و پاسخ استک اورفلو را برای شما معرفی کرده ایم و امکانات آن را شرح دادیم. سایت Stack Overflow سالانه یک نظر سنجی از کاربران خود جمع آوری کرده و نتایج آن را اعلام میکند. در مقاله  بررسی برنامه نویسان و توسعه دهندگان در سال 2015 توسط سایت Stack Overflow ما قسمتی از این نتایج را ترجمه کرده ایم و در مقالات شرکت طراحی سایت مبنا قرار داده ایم.

 هر سال سایت Stack Overflow یک بررسی را سالانه اجرا میکنید که طبق این بررسی اعلام کرده است در سال 2015 اکثر توسعه دهندگان بیش از همیشه به بیشتر سوالات پاسخ دادن.

در این بررسی 26086 نفر از 157 کشور جهان در نظرسنجی45 سواله سایت Stack Overflow  شرکت کرده اند. 6800 نفر از آن ها توسعه دهندگان full-stack ، 1900نفر از آن ها توسعه دهندگان موبایل بوده است.

 همچنین سالانه افراد بسیاری از طریق سایت Stack Overflow مشغول به کار میشوند.

Administrator\files\UploadFile\word in survay.png

هدف از این نظر سنجی شناخت و درک بهتر جامعه برنامه نویس و توسعه دهندگان است. در اوایل ماه فوریه آگهی نظرسنجی سایت Stack Overflow در خود سایت و در سایر شبکه های اجتماعی برای دو هفته به اشتراک گذاشته شد.

نتایج این نظر سنجی نمیتواند کاملا صحیح باشد چرا که تحت تاثیر تعصبات برنامه نویسان زبان های مختلف قرار گرفته است. اما با این حال جامع ترین نظر سنجی است که تا کنون انجام شده است.

این نظر سنجی به چند دسته مشخصات برنامه نویسان و توسعه دهندگان، فناوری، کاری و جامعه تقسیم بندی شده است.

مشخصات برنامه نویسان:

بر اساس نظرسنجی ها از 7.2 میلیارد انسان که در کره خاکی زندگی میکنند 32 میلیون از آن ها به صورت ماهانه به سایت Stack Overflow سر میزنند و بیش از 25 میلیون آن ها کاربران دائمی سایت میباشند که به طور میانگین 6 درفعه در ماه به سایت سر میزنند.

بیشترین بازدید این سایت از کشور های لوکزامبورگ، ایسلند و سوئد میباشد.

Administrator\files\UploadFile\stack1.png

متوسط سن افرادی که از این سایت استفاده میکنند بر طبق نظر سنجی ها 28 و 29 سال اعلام شده است. بر اساس این نظرسنجی جوان ترین برنامه نویس ها در کشور هند با میانگین سنی 25سال است که جز کشور های درحال توسعه می باشد.

Administrator\files\UploadFile\stack2.png

نتایج نشان میدهد که در برنامه نویسی نرم افزاری دچار مشکل عدم تعادل جنسیتی هستیم به طور قطع در واقعیت این اختلاف به این شدت نیست. اما شکی نیست در این زمینه باید استقبال بیشتری از زنان برای فعالیت در این حوزه شود. 

 Administrator\files\UploadFile\astack2.png

اکثر کاربران این سایت برنامه نویسانی هستند که تجربه ای بین 2 تا 5 سال دارند. که نشان میدهد که برنامه نویسی به سرعت در حال رشد است. بر اساس نظرسنجی اکثر کابران خانم در سایت تجربه ای کمتر از 2 سال دارند این آمار نشان میدهد خانم ها به این صنعت علاقه مند شدند و ما امیدواریم فعالیت آن ها را در این حوزه بیشتر ببینیم. جالب است بدانید که 15% آن ها زنان سرزمین هند هستند.

Administrator\files\UploadFile\aastack2.png

 Administrator\files\UploadFile\aaastack2.png

چیز دیگری که در این نظر سنجی نظر مرا به خود جلب کرد شرایط آموزشی برنامه نویسان بود شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید نزدیک به نیمی از برنامه نویسان  خود آموخته هستند و بدون آنکه آموزگاری داشته باشند به یادگیری زبان های برنامه نویسی پرداخته اند. 48% از شرکت کنندگان هرگز در رشته علوم کامپیوتر تحصیل نکرده اند!

Administrator\files\UploadFile\aaaastack2.png

کاملا مشخص است که برنامه نویسان از روی علاقه به این حرفه رو آورده اند چرا که در نتایج به دست آمده 70% از شرکت کنندگان اظهار داشته اند روزانه بیش از 2 ساعت در هفته برای برنامه نویسی به عنوان سرگرمی و یا کار وقت میگذارند. بر اساس نتایج برنامه نویسان به طور متوسط 7 ساعت در هفته مشغول به کد زنی هستند.

Administrator\files\UploadFile\aaaaastack2.png

برنامه نویسان مانند کارگران علاقه ی زیادی به نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و دیگر نوشیدنی های  کافئینی در روز هستند. جالب است بدانید برنامه نویسان کشورمان ایران در نوشیدن مایعات کافئین دار رتبه 5 (مخصوصا چای) را به خود اختصاص داده اند.

Administrator\files\UploadFile\aaaaaastack2.png

دراین نظر سنجی از شرکت کنندگان پرسیده شده است که تا چه مقدار از شغلشان راضی هستند. 76% ان ها پاسخ داده اند که از شغل خود را دوست دارند و از آن راضی هستند و 34% از آنها اظهار داشته اند عاشق کارشان هستند. و اما برنامه نویسان ایرانی رضایت بیشتری نسبت به دیگر برنامه نویسان در هرجای دنیا را دارندو این جای خوشحالی دارد.

Administrator\files\UploadFile\aaaaaaastack2.png

شرکت طراحی سایت مبنا برای همه شما عزیزان برنامه نویس و توسعه دهندگان آرزوی موفقیت میکند.

 

برای مشاهده جزئیات بیشتر نظر سنجی سایت Stack Overflow به آدرس زیر رجوع کنید.

http://stackoverflow.com/research/developer-survey-2015#work

 

ارسال نظر و نظرات ثبت شده
kiana :
0 0
در رابطه با php ایرادداشتم و خواستم توی سایت استک اور فلو بپرسم اما از محیطش سر در نمیارم میشه راهنمایی کنید کجاش باید بپرسم؟
Maryam :
0 0
با سلام.سوالاتی در خصوص طراحی وب با.net mvc دارم.تو کدام قسمت سایت باید سوالامونو بپرسیم.؟راه سریعتری نیس.مثل تلگرام
ali :
1 0
سلام مرسی از توضیحتون
فاطمه :
0 0
سلام.ممنونم از سایت خوبتون.من تازه برنامه نویسی رو شروع کردم